امام علی (ع) می فرمایند؛
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 3034
  • 30 آوریل 2021 - 8:20
حضور تیپ ثارالله در همه محورهای مهم عملیاتی/ تقدیم خون ۲۰۷ شهید کرمانی در راه آزادسازی خرمشهر
نقش مهم تیپ ثارالله در عملیات بیت المقدس؛

حضور تیپ ثارالله در همه محورهای مهم عملیاتی/ تقدیم خون ۲۰۷ شهید کرمانی در راه آزادسازی خرمشهر

علی عبدالعلی زاده راوی دفاع مقدس گفت: طی هشت سال دفاع مقدس، همواره محورهای مهم عملیاتی را به تیپ ثارالله محول می کردند که این دارای اهمیت بود.

به گزارش خبرگزاری “بوتیا نیوز” علی عبدالعلی زاده، از راویان دفاع مقدس به بیان گزارشی از رشادت های غیورمردان طی ۸ سال دفاع مقدس پرداخت و گفت: توفیقی حاصل شد تا در چندین عملیات دفاع مقدس حضور داشته باشم و پس از آن، در ادامه کار به صورت روایتگری پیرامون شهدا در عملیات های مختلف در خدمت مردم بوده ام.

وی به زندگی نامه یکی از شهدای شاخص استان کرمان اشاره کرد و افزود: سردار شهید حمید عرب نژاد، فرزند حیدر، متولد ۱۳۳۳، در روستای حمیدیه از توابع شهرستان زرند متولد شد.

عبدالعلی زاده تصریح کرد: این شهید والامقام در کودکی پدر و مادرش را از دست داد اما سایه برادران متدین خود را بالای سر داشت و با تنهایی و مشقت زیاد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را به پایان رساند.

وی خاطرنشان کرد: این شهید بزرگوار در دوران سربازی از نزدیک دیکتاتوری حکومت پهلوی را با پوست و گوشت خود احساس کرد، پس راه تازه ای را در پیش گرفت و آن مبارزه با ظلم و ستم آن روز بود.

این راوی دفاع مقدس با اعلام اینکه تلاش شهید عرب نژاد در روزهای انقلاب به یاد ماندنی است، بیان کرد: وقتی دیوارهای دیکتاتوری فرو ریخت و انقلاب پیروز شد، وی لباس سبز پاسداری از انقلاب را به تن کرد و به مقابله با اشرار و ضد انقلاب برخاست.

عبدالعلی زاده یادآور شد: حوادث کردستان این شهید والامقام را به مهاباد کشاند و به همراه مردان دلیری که برای کوتاه کردن دست بیگانه ها به آن خطه آمده بودند، به پیکارمشغول شد و مسئولیت شهر مهاباد را بر عهده گرفت.

وی گفت: شهید عرب نژاد یکی از مبارزینی بود که همیشه در کردستان، مهاباد و سایر مناطق کردنشین حضور داشت، تا اینکه در تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال ۵۹ صدام به کشور ایران اسلامی حمله کرد.

عبدالعلی زاده با اعلام اینکه خرمشهر آن روزها به عنوان عروس خاورمیانه لقب گرفته بود و در زمان ستم شاهی تمام هزینه ها آنجا انجام می شد، افزود: لذا دشمن تلاش کرد خرمشهر را بگیرد و چنین کرد.

این راوی دفاع مقدس اظهار کرد: این شهید والامقام در قالب لشکر ۴۱ ثارالله (با دو گردان) در عملیات ها از جمله عملیات طریق القدس بستان که در تاریخ ۸ آذر ماه سال۱۳۶۰ انجام شد، حضور داشتند.

وی تصریح کرد: عملیات بعدی فتح المبین بود که دوم فرودین ماه سال ۶۱ انجام شد و شهید عرب نژاد به عنوان مسئول محور همیشه در منطقه حضور داشتند.

این راوی دفاع مقدس خاطرنشان کرد: تیپ ثارالله در حقیقت بعد از عملیات فتح المبین تشکیل شد و پیش از آن، نیروها در قالب دو گردان در عملیات ها حضور می یافتند.

عبدالعلی زاده یادآور شد: معمولاً محورهای مهم عملیاتی را به تیپ ثارالله محول می کردند و این دارای اهمیت بود.

وی بیان کرد: نقش شهید عرب نژاد در عملیات بیت المقدس که به منظور آزادسازی خرمشهر صورت می گرفت، نقش سازنده ای بود و وی فرمانده محور عملیاتی بود.

این راوی دفاع مقدس گفت: این شهید بزرگوار در عملیات بیت المقدس که ۱۲ اردیبهشت سال ۶۱ به عنوان مسئول محور عملیاتی انجام وظیفه می کرد، سرانجام در جبهه فرسیه شربت شیرین شهادت را نوشید.

عبدالعلی زاده با بیان اینکه عملیات بیت المقدس، عملیاتِ عجیبی بود، افزود: حضرت امام (ره) فرموده بودند “باید خرمشهر آزاد شود”، لذا در ۴ مرحله انجام شد.

وی تصریح کرد: مرحله نخست آن، ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ از هویزه، محور فرسیه و جبهه این منطقه تا پادگان حمید، مرحله دوم، ۱۶ یا ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۶۱ از پادگان حمید جبهه خرمشهر و مرحله سوم ۳۰ اردیبهشت ۶۱ اطراف خرمشهر انجام شد.

عبدالعلی زاده خاطرنشان کرد: سرانجام مرحله چهارم آن، ۳ خرداد ۶۱ خرمشهر به دست رزمندگان اسلام انجام و منجر به آزادی خرمشهر شد.

این راوی دفاع مقدس با اعلام اینکه در عملیات بیت المقدس قریب به ۱۹ هزار و در عملیات فتح المبین ۱۵ هزار اسیر اسیر از عراقی ها گرفته شد، بیان کرد: این در حالیست که صدام پیش از این، اعلام کرده بود، ما آمده ایم که بمانیم.

وی با بیان اینکه در عملیات آزادسازی خرمشهر، ۵ هزار و ۱۵۰ کیلومتر از دست دشمن گرفته شد، گفت: تیپ ثارالله در عملیات بیت المقدس، قریب به ۲۰۷ نیرو (۴۷ پارسدار و ۱۶۰ بسیجی) را تقدیم اسلام کرد و در مجموع بیش از ۵ هزار و ۵۵۳ نفر از سراسر کشور در این عملیات شهید و ۱۷ هزار نفر مجروح شدند.

عبدالعلی زاده افزود: عملیات بیت المقدس حاصل تلاش تمام نیروهای مسلحی چون ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسدران انقلاب اسلامی، بسیج مردمی، سنگرسازان بی سنگر، جهاد سازندگی و نیروهای مردمی بود، که سرانجام توانستند، خرمشهر را بعد از ۵۷۵ روز در تاریخ سوم خرداد ماه سال ۶۱ آزاد کنند.

وی، شهید حمید چریک، یا حمید ایرانمنش، سردار شهید ناصر فولادی، حمید عرب نژاد، محمد افغانی (میثم)، محمدتقی ابوسعیدی و شهدای لشکر ثارالله را از جمله شهدای شاخص استان کرمان در عملیات بیت المقدس برشمرد.

این راوی دفاع مقدس خاطرنشان کرد: شهید حمید عرب نژاد در عملیات بیت المقدس پیش از آن که نسیم اروند چهره اش را نوازش دهد و چشمانش به دیدن مسجد جامع روشن شود، به آرام و قرار خود رسید.

عبدالعلی زاده به بیان بخش هایی از وصیت نامه شهید عرب نژاد پرداخت و تصریح کرد: حضرت امام (ره) در صحیفه نور جلد ۱۴ فرمودند: “وصیت نامه شهدا را مطالعه کنید که ۵۰ سال عبادت است.”

وی بیان کرد: اکثر شهدا در وصیت نامه های خود، مردم را به نماز اول وقت، ایمان به خدا، احترام به پدر و مادر، اطاعت از امام و در رکاب وی بودن سفارش کرده اند.

این راوی دفاع مقدس از جوانان خواست: شهدا را الگوی خود قرار دهند و وصیت نامه و زندگی نامه شهدا را مرور کنند و نگذارند خون آنها پایمال شود.

وصیت نامه “شهید حمید عرب نژاد”

همسر عزیزم سلام

امیدوارم که حالت خوب بوده و در پناه ولی عصر از تمام بلیّات مصون باشی. حال من خوب است و در این محیط مقدس جبهه، به دعا گویی مشغول می باشم و تنها چیزی که نیاز می باشد دعای شما برای رزمندگان است.

زهرا باید مرا ببخشی که بعد از ازدواج همیشه تو را در انتظار گذاشته و نتوانستم همسر خوبی برای تو باشم. خداوند اجر همه ی این ها را خواهد داد. هر چه فکر کردم، دیدم در این موقعیت حساس و سرنوشت ساز نمی توانم ساکت و آرام باشم و فقط در کرمان بمانم، خبر شهادت برادران را بشنوم، بلکه خداوند هم از من نخواهد گذشت.

بعد از پیروزی انقلاب بیشتر در این زمینه ها کار و تجاربی کسب کردم و حالا وقت آن رسیده که این تجربه ها به کار گرفته شود و با توکل به خداوند، ریشه ی ظلم و فساد کنده شود.

این حمله؛ آخرین حمله و سرنوشت ساز است. اگر خدا خواستش این و لطفش شامل حالم باشد و به شهادت رسیدم؛ تو ناراحت نباش و راه را ادامه ده و اسلحه ام را به کسی بسپار که خدا را مدنظر قرار داده و در این راه قدم گذ ارد. ملیحه را به تو می سپارم و تو را به خدای بزرگ.

سعی خود را در تربیت ملیحه بکن و در پایان پدر و مادر را حسین و فاطمه را سلام برسان. بقیه اعضا خانواده را نیز دعا و سلام برسان، آشنایان و دوستان را سلام برسان و در پشت نامه مقدار قرضی که دارم یادآوری می کنم و السلام.

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*