امام علی (ع) می فرمایند؛
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 3008
  • 28 آوریل 2021 - 11:42
برای رونق تولید به روستاییان تسهیلات پرداخت می شود
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان:

برای رونق تولید به روستاییان تسهیلات پرداخت می شود

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: در طرح جهش حرکت، پنج روستا برای تولید پنج محصول به منظور دریافت تسهیلات به بانک معرفی می شوند.

به گزارش “بوتیانیوز” فاطمه السادات حسینی، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان، امروز در نشست خبری بررسی طرح جهش حرکت (۵ روستا، ۵ محصول) گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی که نشات گرفته از تعالیم قرآن و اسلام ناب محمدی است، ما شاهد تحولات اساسی در نگاه و نگرش به زن و کرامت بانوان بوده ایم و امروز با همین تعالیم شاهد ترقی جایگاه زن در کلیه امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستیم.
وی بیان کرد: در راستای محرومیت زدایی در مناطق محروم روستایی استان و لبیک گفتن به شعار سال رهبرمعظم انقلاب و به منظور جهش تولید، پشتیبانی و مانع زدایی‌ها و اشتغال بانوان، طرح جهش حرکت (۵ روستا، ۵ محصول) در این اداره کل در حال اجرا است.
حسینی افزود: این طرح می‌تواند سبب جهش تولید، تحول و پویایی روستا‌ها، مهاجرت نکردن روستاییان به شهر‌ها و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی که مولد حاشیه نشینی روستاییان در شهرها است شود و اصل این حرکت، تجمیع ظرفیت‌های دولتی با همکاری سازمان‌های مردم نهاد برای اشتغال پایدار در روستا‌های هدف است.
وی خاطرنشان کرد: در طرح جهش حرکت، “پنج روستا، پنج محصول”، هر بخشداری پنج روستا شامل سه روستای محروم و ۲ روستای برخوردار را انتخاب و سازمان جهاد کشاورزی نیز یک صندوق خرد برای حمایت ایجاد می‌کند.
مشاور استاندار گفت: اجرای این طرح بدین صورت است که ابتدا یک نفر به عنوان راهبر شغلی، متقاضیان را به سمت اشتغالزایی در محور و پتانسیل‌های روستا که بیشتر حول کشاورزی، دام و طیور، صنایع دستی، تولید پوشاک (خیاطی) و صنایع تبدیلی است هدایت می‌کند تا زمینه اشتغال مولد و پایدار در مناطق روستایی فراهم شود.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان، اصل و شالوده این طرح را مشارکت خانواده‌ها بیان کرد و افزود: با توجه به نگرانی و مشکل روستاییان از بحث ضمانت تسهیلات، موانع دریافت تسهیلات (ضمانت) در این طرح برطرف شده تا متقاضیان به راحتی از تسهیلات استفاده کنند.
حسینی، با برشمردن دستگاه‌های دخیل در اجرای این طرح تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی و اقتصادی زیادی در این طرح، اداره کل امور بانوان استانداری کرمان را همراهی می‌کنند و با برنامه ریزی‌های انجام شده این دستگاه‌ها بدون تداخل و موازی گری از مشاوره، اجرا و نظارت؛ این طرح را که باعث رونق و اشتغال در روستا‌ها برای عدم مهاجرت و خود باوری است را اجرا خواهند کرد.
وی در پاسخ به سوالی درباره معیار و ملاک انتخاب روستا‌های دخیل در طرح گفت: در این طرح سه روستای محروم در هر بخش با رویکرد محرومیت زدایی و دو روستای مستعد وفعال به عنوان معین انتخاب و طرح اجرا خواهد شد.

۱۰ روستای محروم بخش زهکلوت پایلوت اجرای طرح جهش حرکت

حسینی گفت: ۱۰ روستای کم‌برخوردار زهکلوت و بخش مرکزی شهرستان رودبار جنوب به عنوان پایلوت یا نمونه نخستینِ طرح جهش حرکت، پنج روستا، پنج محصول در این استان انتخاب و با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذیربط این طرح در این روستا‌ها اجرا شده است.
وی افزود: در این طرح اصل بر رونق تولید و اشتغال و تحرک اقتصادی در روستا‌ها است و پروسه زمانی این طرح به سه بازه زمانی کوتاه مدت (یک ماهه) برای شناسایی ظرفیت‌های ۵ روستا در هر بخش، میان مدت (دو ماه) رفع موانع مشاغل موجود در روستا‌های شناسایی شده و بلند مدت: (سه ماه) ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عرضه محصولات است.
حسینی رسته‌های شغلی این طرح را ۵ رسته بیان و خاطرنشان کرد: رسته‌های این طرح شامل، مشاغل کشاورزی، صنایع دستی، صنایع تبدیلی، تولید پوشاک و دام وطیور است.
مشاور استاندار با بیان اینکه یکی از بانک ها به عنوان بازوی اقتصادی این طرح همراه روستاییان است، تصریح کرد: روستاییان بعداز عضویت در کانون و اعتبار سنجی تسهیلات توسط یکی از بانک ها و با سود ۴ درصد به صورت دیجیتال بدون مراجعه حضوری به بانک با هدایت راهبر شغلی از آن بهره مند می شوند.
وی گفت: تسهیلات از یک میلیون تا شصت میلیون به اعضای کانون قابل پرداخت است و مشتریان خوش حساب با یک فقره چک می‌توانند تسهیلات دریافت کنند. در غیر اینصورت با تایید راهبر شغلی منطقه تسهیلات قابل پرداخت خواهد بود.
حسینی خاطر نشان کرد: با معرفی شرکت صنایع مس و بنیاد برکت به عنوان همراه و همیاران این طرح در جهت رونق تولید و اشتغال در روستاها اقدام می شود.
وی بیان کرد: طی تفاهم نامه‌ای که با این دو مجموعه بزرگ کشور یعنی بنیاد برکت و شرکت صنایع مس انعقاد شده است این اطمینان را داریم که با همراهی این دو شرکت پرتوان و با بازده مالی و مدیریتی در این طرح شاهد روز‌های پررونقی در روستا‌های هدف خواهیم بود.
مشاور استاندار با بیان مشارکت‌های یکی از بانک ها و بنیاد برکت گفت: با حضور این دو بنگاه اقتصادی شاهد ایجاد اشتغال دوبرابری در این طرح خواهیم بود.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان با اشاره به کوتاه کردن روند دریافت تسهیلات برای رونق تولید و اشتغال در روستاها در این طرح خاطر نشان کرد: باهمکاری نهاد‌های دخیل در این طرح و بانک  روند دریافت تسهیلات تا حد ممکن کوتاه شده است.
حسینی تصریح کرد: پس از مراجعه متقاضی به سازمان نظام مهندسی و ثبت نام در سامانه اشتغال خانگی، کارشناسان سازمان با تشکیل پرونده و بازدید ازمحل طرح، پرونده برای طی مراحل به جهادکشاورزی منطقه و اداره کارارجاع و پس از تایید توسط سازمان جهادکشاورزی به بانک عامل معرفی خواهد شد.
وی بیان کرد: زمان اجرای طرح در سه بازه زمانی شامل کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است که به ترتیب برای شناسایی ظرفیت‌های ۵ روستا در هر بخش؛ رفع موانع مشاغل موجود در روستا‌های شناسایی شده و ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عرضه محصولات انجام خواهد شد.
حسینی با اعلام اینکه نتیجه این طرح تولید و اشتغال است و با برنامه ریزی‌های انجام شده اقداماتی مانند شبکه فروش مهناج، برگزاری نمایشگاه فصلی و دائمی، ایجاد سایت و مرکز فروش محصولات روستاییان و فروش اینترنتی محصولات پیش بینی شده، گفت:  این طرح تنها طرحیست که زنجیره تولید و عرضه آن بدون واسطه بوده و به همین علت تولید کننده و مصرف کننده هر دو متنفع خواهند شد.
وی در پایان با تشکر از کلیه دستگاه‌های متولی در این طرح عظیم که می‌تواند سبب مهاجرت معکوس، رونق تولید و اشتغال در روستا‌ها و خودباوری در جوامع روستایی شود، افزود: ایمان دارم با استمداد از خداوند منان و همت وتلاش بانوان دیار کریمان به جهاد اقتصادی با تحریم و تهدید‌های دشمن می‌رویم تا بار دیگر اثبات کنیم که زنان کرمان و ایران اسلامی مانند سال‌های دفاع و شهادت، این بار هم در سنگر دیگری به کشور خدمت می کنند و خالق برگ زرین دیگری از افتخارات ایران اسلامی خواهند بود.
انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*