رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان:

آخرین وضعیت انتخاب استاندار کرمان/گزینه غیر بومی مطرح نیست

شماره خبر: 1236 سرویس خبری : اخبار کرمان ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان آخرین وضعیت انتخاب استاندار کرمان را تشریح کرد و گفت: در سطح وزارتخانه قول داده اند که اگر از این چهار نفری که معرفی شدند کسی انتخاب نشد فرد یا افراد مد نظر خودشان را به نظر ما در مجمع نمایندگان برسانند تا ما نظر بدهیم و آخر اینکه در حال حاضر تا آنجایی که من می دانم فرد غیر بومی مطرح نیست و نظر بر این است که از این چهار نفر و چه غیر از این لیست از افراد بومی استفاده شود مگر اینکه اتفاق دیگری بیفتد.


به گزارش “ بوتیا نیوز ” حسین امیری خامکانی صبح پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: نظر مجمع نمایندگان همان روز اول توسط سخنگوی مجمع در گفتگو با رسانه ها قبل از جلسه معرفی سرپرستی استانداری و در جلسه توسط نایب رئیس مجمع بیان شد.

وی افزود: در کل به نظر می‌آید که استعفای رزم حسینی برای دولت قدری غافلگیرکننده بود. دولت و وزارت کشور آمادگی لازم را از قبل نداشتند همانطور که برای ما در مجمع نمایندگان هم همینطور بود.

وی تصریح کرد: در هر صورت تصمیم شخصی و ناگهانی رزم حسینی و مشکلات خانوادگی‌شان بود ضمن اینکه اصرار هم داشت، حالا که استعفایش پذیرفته شده و قرار است این پست را ترک کند دولت سریع‌تر تصمیم بگیرد.

امیری خامکانی ادامه داد: این بود که وزیرکشور تن به سرپرستی داد و مجبور شد سرپرست تعیین کند چرا که نظرشان این بود که یک دفعه هر کس قرار است استاندار شود حکم استانداری زده شود. ضمن اینکه فکر می کرد که رزم حسینی چند هفته ای می ماند.

وی ادامه داد: با تماسی که بعد از تصمیم رزم حسینی با وزیر برقرار شد رحمانی‌فضلی گفت که دیگر ما پذیرفته ایم و ایشان اصرار بر رفتن دارد و اگرمجمع‌نمایندگان نظری دارد اعلام کند.

وی اضافه کرد: اولین جلسه مجمع نمایندگان همان روز قرار بود با حضور وزیر نیرو برای بررسی مسائل آب و خشکسالی استان تشکیل شود ولی چون همکارانمان همچون زاهدی و پور ابراهیمی حضور نداشتند موضوع را مطرح نکردیم که همه حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه فردای آن روز، روز شلوغ انتخابات هیئت رئیسه مجلس بود، گفت: مجموعه افرادی که همکاران برای استانداری کرمان پیشنهاد داشتند شش یا هفت نفر بود که با نظرسنجی ازهمه، چهار نفر مد نظر اکثریت بود و آرای بیشتری داشتند که به صورت شفاهی و پیامکی به وزارتخانه منتقل شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه چند نکته را شما و هم استانیهای گرامی باید مدنظر داشته باشید، افزود: اول اینکه بر اساس قانون اساسی مسائل اجرایی به عهده دولت است و دولت باید تصمیم بگیرد، مدیران خود را تعیین کند و بعد هم در مقابل مجلس و نمایندگان پاسخگو باشد و بر همین اساس هم گاهی اتفاق می افتد که بدون نظر نمایندگان مدیرکل یا استانداری تعیین می شود که در این صورت هم ممکن است تعامل کمتر باشد و قطعاً در حین کار تذکر و سوال هم بیشتر به وجود می‌آید کما اینکه در همین دولت موجود در چند استان این اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: دیدم طرحی را تعدادی از نمایندگان آماده کرده‌اند مبنی بر اینکه همانگونه که وزیر را رئیس‌جمهور به مجلس برای رای اعتماد معرفی می‌کند استاندار را هم وزیر کشور یا دولت به مجمع نمایندگان هر استان برای رای اعتماد معرفی کند که نمی‌دانم به این مجلس برسد یا نه و یا به تایید شورای نگهبان برسد یا خیر.

امیری خامکانی در خصوص دومین نکته خود به هم استانی ها گفت: دوم اینکه در صورت درخواست نظر نمایندگان که قبلا عرف بر این بوده که یا دولت چند نفر به نمایندگان معرفی می کند که یک نفر را نظر بدهند یا نمایندگان چند نفر را پیشنهاد می‌دهند، که معمولاً به خصوص از طرف نمایندگان یک نفر معرفی نمی شود به همین دلیل هم اکثر همکاران نظرشان این بود که چند نفر که اکثریت مجمع نظر دارند معرفی شود تا دست دولت بسته نباشد.

وی ادامه داد: سوم اینکه بعد از اعلام نظر ما به دولت کشور با دو تعطیلات نسبتا طولانی مواجه شد نخست تعطیلات نیمه خرداد و ایام شهادت امام علی (ع) و بعد هم تعطیلات عیدفطر که طبیعی است روند بررسی‌ها و آماده‌سازی پرونده‌ها کند می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان ابراز کرد: چهارم اینکه ممکن است که این چهار نفر که ما معرفی کرده ایم بر اساس شاخص های مد نظر وزارت کشور یا کمیته ای که استانداران را مشخص و به دولت معرفی می کند مورد توافق نباشد و یا اینکه خودشان نپذیرند چون ما وقت نکردیم که با آنها هماهنگ کنیم یا اصلاً در دولت رای نیاورد چون استانداران باید به تایید هیئت دولت برسند.ظاهراً در این دولت روال بر این است که وزیر کشور در یک کمیته سه نفره که نمی دانم چه کسانی هستند فرد یا افراد مورد نظر خود را مطرح می کند اگر تایید شد برای رای نهایی در هیئت دولت معرفی می شوند.

امیری در خصوص انتخاب استاندار گفت: فعلا در سطح وزارتخانه قول داده اند که اگر از این چهار نفر کسی انتخاب نشد فرد یا افراد مد نظر خودشان را به نظر ما در مجمع نمایندگان برسانند تا ما نظر بدهیم و آخر اینکه در حال حاضر تا آنجایی که من می دانم فرد غیر بومی مطرح نیست و نظر بر این است که از این چهار نفر و چه غیر از این لیست از افراد بومی استفاده شود مگر اینکه اتفاق دیگری بیفتد.

 وی تصریح کرد:  مجدداً از زحمات رزم حسینی و از ابتکار عملش در معین های اقتصاد مقاومتی و تمامی تلاش هایش در استان تشکر می کنم که قطعا در جای خود باید بیش از این از او سپاسگزاری شود.

وی تاکید کرد: ما در مجمع نمایندگان تلاش کردیم که همکاری کامل با رزم حسینی داشته باشیم تا برنامه های اقتصادی و توسعه ای او پیش برود قطعا با استاندار بعدی هم هر کس باشد این رویه را در پیش خواهیم گرفت چرا که توسعه استان و رفع مشکلات به خصوص در این‌ بحران خشکسالی و مشکلات بیکاری مردم خط قرمز مجمع نمایندگان است.

 

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *