پاسخ خبرنگار کرمانی به سوالات فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان؛

رسانه ای که برخلاف منافع نظام قدم بردارد،رسانه لیبرالی است

شماره خبر: 1309 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷

در پی انتشار پیام فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان به مناسبت روز خبرنگار خطاب به رسانه های استان یکی از خبرنگاران شهر کرمان پاسخ سوالات ایشان را داده اند که متن آن را در گزارش زیر می خوانید.


به گزارش ” بوتیا نیوز ” در پی انتشار پیام سردار غلامعلی ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان به مناسبت روز خبرنگار خطاب به رسانه های استان یکی از خبرنگاران شهر کرمان پاسخ سوالات ایشان را در اختیار پایگاه خبری ما به جهت انتشار قرار داده اند که متن آن را در گزارش زیر خواهید خواند.

خدمت سردار ابوحمزه بزرگوار
عرض سلام و خداقوت دارم
سوالات حضرت عالی را مطالعه نمودم و به زعم خود لازم دانستم نکاتی ارائه نمایم.

انسان ها همه اندیشه اند و به تعبیر حکما «فاعلان علمی» یعنی در شعاع آگاهی هایشان عمل می کنند و به واسطه ماهیت خود به مقولات عدالت و آزادی احترام می گذارند. رسانه ها وظیفه هدایت افکار عمومی را به عهده دارند و بایستی با ترازوی جامعه در یک کف عدالت و در کفه دیگر آزادی را قرار دهند.

متأسفانه عدم شناخت هریک از دو کفه مذکور نامتوازنی اجتماعی را در بر می گیرد که منجر به اخلال در آگاهی مردم و منحرف شدن افکار عمومی می گردد که نتیجه آن احترام نگذاشتن به عدالت و آزادی یا بی تفاوتی نسبت به جامعه است چرا که به قول حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی میرباقری: «انسان دارای دو قوه است؛ قوه عقل عمل و قوه عقل نظر» به عبارتی انسان یک چیزهایی را می خواهد و از اموری متنفر است.

اگر احساس از انسان گرفته شود و انسان احساس خوبی و بدی نداشته باشد و … در مقابل هیچ چیزی موضع گیری نمی کند. انسان برای موضع گیری نیاز به درک خوبی و بدی دارد. مقام معظم رهبری در دی ماه ۸۹ فرمودند: «هرجایی که ما توانستیم درست بفهمیم، درست تشخیص بدهیم یعنی همان بصیرت و به دنبال آن احساس تکلیف کردیم، احساس تعهد و مسئولیت کردیم و وارد میدان شدیم غلبه با ما بوده است.»

اینها جزو رسالت خبری است، جزو شرافت خبرنگاری است. قلمی که خبرنگار می زند و افکاری را هدایت می کند این قلم، شرافت و حیثیت اوست و حکم خبرنگار برای مردم آموزش است. این گزاره مهم ره آورد همان رسالت خبری است اگر رسانه ای در امر آموزش(تزکیه و هدایت افکار عمومی) برخلاف منافع اسلام و دین، نظام و یا مردم عمل نماید قدم در جهت جفا به مردم گذاشته و بی شک سرچشمه این عمل عافیت طلبی و مماشات با افرادی فرصت طلب است و این نگاه، نگاه لیبرالیستی و نه نگاه یک فرد مسلمان که عدالت را زیرپا گذاشته است چراکه عدالت در فرهنگ لیبرالیستی مفهومی ندارد.

در کلام قصار امیرالمؤمنین(ع) متجلی شده است«الغالب بالشر مغلوب» (کسی که از راه شر به پیروزی دست یابد در حقیقت مغلوب است) بطن این سخن آن است که در هیچ یک از شئونات فردی و اجتماعی، هدف وسیله را توجیه نمی کند. رسانه ای که به بهانه تحقق مصالح نظام و مردم سخن یا خبر و یا گزارش کذبی به زبان آورد نه فقط مرتکب عملی غیراخلاقی شده است، بلکه مضار آن به زودی دامان او مخاطبانش را خواهد گرفت.

این درحالی است که نقش رسانه ها روز به روز در زندگی شهروندان گسترش پیدا می کند. به عنوان مثال برخی از آنها(رسانه ها) با پیش گرفتن راه اشتباه و ترویج تفکر مادی و تجمل پرستی باعث رشد توقعاتی شده اند که هم از ازدواج جلوگیری می کنند و هم باعث می شود کسانی که ازدواج کرده اند به صورت کاذب از زندگی خود راضی نباشند و این دو مسئله به تدریج نقش مهمی در کاهش میزان شور و اشتیاق فضای اجتماعی خواهد شد که به آسانی نمی توان از کنار آنها عبور کرد و اتفاقاً باید به آن توجه بسیار داشت زیرا رسانه ها ابزارهایی هستند که می توان به وسیله آن ها با کمترین هزینه مسائل روانی جامعه را دگرگون کرد و جامعه را به سمت تعالی و سعادت انسان سوق داد.
رضا بحرینی

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *