چه روزی به نام کرمان در تقویم کشور ثبت می شود؟

موافقان و مخالفان روز” ۲۴ مهر ” به عنوان روز فرهنگ کرمان چه می گویند

شماره خبر: 1582 سرویس خبری : اخبار ویژه ۶ آذر ۱۳۹۷

قرار است کرمان یک نام را اعلام نماید تا در تقویم ملی کشور به عنوان روز فرهنگی کرمان ثبت شود که یکی از نام هایی که برای این روز پیشنهاد شده است روز " ۲۴ مهر " سالروز آتش سوزی مسجد جامع کرمان است.


به گزارش “ بوتیا نیوز ” طبق مصوبه ابلاغی از سوی شورای عالی استان ها، قرار است کرمان یک نام اعلام نماید تا در تقویم ملی کشور به عنوان ” روز فرهنگی کرمان ” ثبت شود که یکی از نام هایی که برای این روز پیشنهاد شده است روز ” ۲۴ مهرسالروز آتش سوزی مسجد جامع کرمان است.

در ۲۴ مهرماه سال ۵۷، عوامل حکومت پهلوی به مردم انقلابی کرمان که در مسجد جامع این شهر برای گرامیداشت چهلم شهدای ۱۷ شهریور دور هم جمع شده بودند حمله کرده و مسجد را به آتش کشیدند و عده‌ای را کشتند و می توان گفت این رخداد، پس از وقوعش تأثیر مستقیم و بارزی بر جریان مبارزات مردم کرمان و حتی استانهای دیگر کشور در جریان انقلاب اسلامی ایران داشت.

 

علی اکبر مشرفی که معتقد است روز فرهنگی هر شهر و کلانشهر باید روزی سرنوشت ساز و بزرگ در آن شهر باشد که ایجاد تغییر و تحولی در آن شهر کرده باشد، به خبرنگار” بوتیا نیوز ” گفت: روزی که انتخاب می شود باید ویژگی هایی داشته باشد که بتواند برای شهر جاذبه ایجاد کند لذا شورای شهر چندین جلسه است که روی این قضایا بحث و اظهار نظر کرده است.

 

این عضو شورای شهر کرمان “ سالروز آتش زدن مسجد جامع کرمان” را یک پیشنهاد خوب برای “روز فرهنگ کرمان ” می داند چرا که در پی این حادثه یک تغییر بزرگ در کرمان صورت گرفت و یا به عبارتی می‌توان گفت در صحنه انقلاب در شهر کرمان از این روز به بعد تغییرات وسیعی صورت گرفت و چهره انقلاب در شهر کرمان متحول شد و آثار بسیار خوبی را برای کرمان در پی داشت.

 

محمد علی گلاب زاده تاریخ شناس کرمانی که عضو کارگروه ویژه انتخاب روز فرهنگی کرمان نیز هست اما با این پیشنهاد زیاد موافق نیست و می گوید:  ما حدود ۳۰ سال قبل که کارمان را از کرمان‌شناسی شروع کردیم روز ۲۴ مهر را به‌عنوان آغاز فعالیت‌های مرکز کرمان‌شناسی انتخاب کردیم اما شاید آن زمان، این روز مناسب بود چون چندسالی از انقلاب گذشته و باید اذهان به این سمت می‌رفت که ما برای رسیدن به هدف نهایی خود چه دشواری و زجرهایی تحمل کردیم اما امروز پس از چهار دهه و پایداری و ثبات انقلاب، شاید چندان روز مناسبی نباشد؛ چون یادآور رنج‌هایی است که با تداعی آن، بار غم بر دل انسان‌ها می‌نشیند تا شادی.

 

غلامرضا ابراهیمی نژاد دکترای روانشناسی بالینی و علوم رفتاری نیز که ۲۴ مهر را به عنوان ” روز فرهنگ کرمان ” پیشنهاد داده است نظری مخالف گلاب زاده دارد و به خبرنگار “بوتیا نیوز ” می گوید: ۲۴ مهر نقطه عطف بزرگی در شکل گیری پایه های انقلاب اسلامی بود و از این منظر تفکر خود باوری و اعتماد به نفس و امید را در دل مردم زنده می کند که به دنبال آن شاهد یک نشاط و غرور در مردم خواهیم بود.

 

مشرفی در بخش دیگری از صحبت های خود با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” هم چنان روز آتش سوزی مسجد جامع کرمان را بهترین گزینه برای نامگذاری روز فرهنگ کرمان می داند چرا که از نظر او انتخاب این روز می تواند دو هدف عمده “تعیین سیمای مقصد گردشگری کرمان ” و ” انسجام اجتماعی”  را تامین کند.

 

از نگاه مشرفی و ابراهیمی نژاد روز ۲۴ مهر به عنوان روز کرمان در جذب گردشگر و بالابردن اقتصاد شهر می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد و در اثبات این دیدگاه، مشرفی گفت: با انتخاب این روز به عنوان روز فرهنگ هر گردشگری که به کرمان می آید را به طرف مسجد جامع هدایت می‌کند چرا که مسجد جامع با سابقه تاریخی که دارد و ساختمان و شبستان و کاشی کاری های بسیار زیبای خود می‌تواند یک محل بازدید برای گردشگران باشد.

 

البته برخی از افراد هم معتقدند که چون از طریق روز فرهنگ میتوان ظرفیت های ناشناخته شهر کرمان را به مردم ایران معرفی کرد، بهتر است از گزینه هایی استفاده شود که زیاد شناخته شده نیستند، محمد نعیم رستمی که یک فعال رسانه ای است یکی از همین افراد است که به خبرنگار “ بوتیا نیوز ” گفت : کرمان در طول تاریخ خود، روزها و افراد سرنوشت ساز بزرگی داشته است که تا کنون آن چنان که باید به آن ها پرداخته نشده است.

 

از دیدگاه این فعال رسانه ای حادثه آتش سوزی مسجد جامع کرمان در کل کشور شناخته شده است و هر چند هم از نظر گردشگری و هم از این منظر که متعلق به یک قشر یا یک عده خاصی نیست و عموم مردم کرمان را در بر می گیرد روز مناسبی است ولی بهتر است از این ظرفیت برای شناساندن سایر ظرفیت های کرمان که ابعاد ناشناخته زیادی دارند استفاده کرد.

 

پایگاه خبری تحلیلی بوتیا نیوز با انتشار دیدگاه افراد مختلف سعی بر این دارد که به تصمیم گیرندگان انتخاب این روز مهم یاری رساند چرا که انتخاب ” روز کرمان ” قطعا در آینده نزدیک اثرات مثبت و یا منفی خود را بر شهر خواهد گذاشت پس بهتر است روزی انتخاب شود که بتوانیم به دور از مماشات و سیاسی کاری، آینده خوبی را در قبال ظرفیتی که برای شهر ایجاد می کند برای کرمان رقم بزنیم.

 

گزارش از : مهدوی

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *