چه روزی به نام کرمان در تقویم کشور ثبت می شود؟

موافقان و مخالفان “۱۷ دی ” به عنوان روز فرهنگی کرمان چه می گویند

شماره خبر: 1594 سرویس خبری : اخبار ویژه ۷ آذر ۱۳۹۷

قرار است کرمان یک نام را اعلام نماید تا در تقویم ملی کشور به عنوان روز فرهنگی کرمان ثبت شود که یکی از نام هایی که برای این روز پیشنهاد شده است روز " 17 دی " سالروز تولد خواجوی کرمانی است.


به گزارش ” بوتیا نیوز ” طبق مصوبه ابلاغی از سوی شورای عالی استان ها، قرار است کرمان یک نام اعلام نماید تا در تقویم ملی کشور به عنوان ” روز فرهنگی کرمان ” ثبت شود که یکی از نام هایی که برای این روز پیشنهاد شده است روز ” ۱۷ دی ” سالروز تولد خواجوی کرمانی است.

 

خواجوی کرمانی از شاعران برجسته استان در قرن هشتم هجری است، خواجو  که از خانواده‌اى سرشناس در کرمان بود فقط دوران کودکى خود را در کرمان گذرانید و سپس سفرهاى طولانى به حجاز و شام و بیت‌المقدس و عراق عجم و عراق عرب و… برای اندوختن علم و تجربه داشت و در نهایت به شهر شاعر هم دوره خود؛ یعنی حافظ شیرازی رفت و سرانجام در حدود سال ۷۵۲ هـجری شمسی در شیراز فوت کرد.

 

طبق گفته کارشناسان انتخاب زاد روز خواجوی کرمانی علیرغم اینکه یک شاعر برجسته و افتخارآمیز برای استان کرمان است نقاط ضعفی دارد که نمی تواند اهداف مورد نظر را برای شهر کرمان تامین کند.

 

حامد حسینخانی؛ شاعر و عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان از جمله افرادی است که پیشنهاد انتخاب سالروز تولد خواجوی کرمانی را به عنوان روز فرهنگی کرمان داده است و از نظر او این بهترین گزینه برای روز کرمان است، لذا در دفاع از پیشنهاد خود گفته است: ۱۷ دی‌ ماه روز تولد خواجوی بزرگ است و تردیدی هم در صحت این تاریخ وجود ندارد؛ چون خواجو در مثنوی خود به سه تاریخ شمسی و قمری و میلادی تولد خود را صراحتا و با هنرمندی تمام اعلام کرده و اصلا دکتر مدبری مقاله‌ای با عنوان «ولادت خواجو به روایت خواجو» دارند که این ابیات را رمزگشایی کرده است.

 

محسن جلال پور فعال اقتصادی و رئیس سابق اتاق‌های بازرگانی ایران و کرمان با انتخاب روز خواجو مشکل خاصی ندارد ولی تنها دغدغه او درمورد ۱۷دی  این است که در فصل سرما و زمستان است و ممکن است این سرما مانع برگزاری برنامه‌ها باشد.

 

محمد صنعتی که با انتخاب این روز مخالف است گفته است که روز خواجوی کرمانی پیشنهاد خوبی است ولی اگرمکتب نبود خواجو هم نبود،به نظر او روز شروع نخستین سال تحصیلی در دانشگاه کرمان یا روزی که این دانشگاه کلنگ زنی شد مناسب تر از روز تولد خواجوی کرمانی است.

 

اما وفایی؛ معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ استان کرمان صحبت صنعتی را قبول نکرده و می گوید: بی‌نظیرترین و بی‌حاشیه‌ترین و دقیق‌ترین روز، روز خواجوی کرمانی است؛ تاسیس دانشگاه خیلی خوب است اما همه‌ی استان‌های کشور می‌توانند چنین روزی که فعالیت دانشگاه در آن استان شروع شد را داشته باشند؛ ولی خواجو فقط خواجوست.

 

وفایی معتقد است برای ثبت یک روز در تقویم نیاز به طرح و دفاع و دستورالعمل در شورای فرهنگ عمومی کشور دارد و به سختی روزی را ثبت می‌کنند ولی از آنجایی که روز خواجو در تقویم ثبت است مشکلی برای این مسئله نداریم به همین جهت  ۱۷ دی‌ماه که به نام روز خواجوست از نظر وفایی بهترین پیشنهاد است.

 

 

البته عده ای با نظر وفایی مخالف هستند و معتقدند که روز خواجو یک بار در تقویم ثبت شده است و نیازی ندراد دوباره روز فرهنگی کرمان رانیز به نام خواجو ثبت کنیم چرا که با این اقدام فرصتی را که می توان برای معرفی یک ظرفیت جدید از شهر کرمان داشت از دست بدهیم.

 

رامین ارجمند کرمانی؛ رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر جزو آن دسته از مخافانی است که یکی از مناسبت‌ها یا شخصیت‌ها به‌عنوان روز کرمان قلمداد شود و به نظر او بهتر است فرصت‌سازی  کرد و ظرفیت های دیگر کرمان را زا طریق این روز معرفی کرد..

 

محمد لطیف‌کارکه یک فعال رسانه ای است اما با نظر رامین ارجمند کرمانی مخالف است و می گوید: این‌که گفته می‌شود روز خواجو روز کرمان نباشد چون روزی به‌نام خواجو داریم را قبول ندارم؛ ما داریم دنبال یک نماد می‌گردیم، اگر خواجوست، روز خواجو باشد.

 

مهران عالم زاده شهردار کرمان  که نظری مخالف لطیف کار دارد در گفت و گو با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” گفت: نباید مناسبت ها و زادروز تولد افراد یا تاسیس دانشگاه ها و بناها را به عنوان روز فرهنگی کرمان در نظر گرفت، چرا که افرادی مثل خواجو روز خاص خود را در تقویم دارند و اگر روز کرمان هم به نام خواجو ثبت شود، شخص خواجو به فراموشی سپرده می شود.

 

علی اکبر مشرفی که یکی از کرمانی های اصیل است و سابقه دو دوره حضور در شورای شهر کرمان را در کارنامه خود دارد نیز در انتقاد به انتخاب این روز به خبرنگار ” بوتیا نیوز ” گفت: خواجوی کرمانی یک شاعر بزرگ و پرآوازه محسوب می‌شود اما انتخاب زاد روز این شاعر به عنوان “روز فرهنگی کرمان ” با دو هدف تعیین شده برای انتخاب نام مغایرت دارد.

 

به عقیده مشرفی اگر روز خواجوی کرمانی به عنوان روز فرهنگ نامگذاری شود خود به خود توجه یک گردشگر به سمت “خواجو” جذب می‌شود و اولین چیزی که به ذهن گردشگر می رسد این است که به مزار این شاعر بزرگ برود.

 

حال مشکل اینجاست که مزار خواجو در کرمان نیست و در تنگ الله‌اکبر شیراز نزدیک دروازهٔ قرآن واقع است و این گونه گردشگر ناخواسته به سمت شهر شیراز سوق داده می شود و به عبارت دقیق تر انتخاب این روز به جای کرمان، یک سیمای گردشگری برای شهر شیراز ایجادمی کند .

 

پایگاه خبری تحلیلی بوتیا نیوز با انتشار دیدگاه افراد مختلف سعی بر این دارد که به تصمیم گیرندگان انتخاب این روز مهم یاری رساند چرا که انتخاب ” روز کرمان ” قطعا در آینده نزدیک اثرات مثبت و یا منفی خود را بر شهر خواهد گذاشت پس بهتر است روزی انتخاب شود که بتوانیم به دور از مماشات و سیاسی کاری، آینده خوبی را در قبال ظرفیتی که برای شهر ایجاد می کند برای کرمان رقم بزنیم.

 

گزارش از: مهدوی

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *