ماجرایی از دار تا دیوار؛

گلیم شیریکی پیچ، جوان ناشنوای سیرجانی را به دشت بهشت رساند

شماره خبر: 1598 سرویس خبری : چندرسانه ای ۱۷ دی ۱۳۹۷

جوان ناشنوای سیرجانی که از کودکی در کنار مادر و خواهرش گلیم بافی را یاد گرفته بود توانست با استفاده از گلیم شیریکی پیچ به "دشت بهشت" برسد.


به گزارش “ بوتیا نیوز ” پژوهش یکی از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می آید به نحوی که بسیاری از طرح های پژوهشگران می تواند کلید حل بسیاری از مشکلات کشاورزی، اقتصادی و فرهنگی کشور ها باشد.

 

استان کرمان که عنوان پهناورترین استان کشور را یدک می کشد در دل خود هزاران کودک، نوجوان و جوان پژوهشگر را جای داده است که هر کدام از آن ها می توانند نقش بزرگی در آبادانی و پیشرفت کشور داشته باشند

 

محمد علی شاهمرادی یک جوان کم شنوای سیرجانی و دارای رتبه اول جشنواره فرهنگی هنری نیشابور است که در چهارمین نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان با تجهیزات و ابزار طرح خود حضور داشت.

 

حتما مشتاق هستید تا بدانید یک جوان کم شنوا چه طرحی ارائه کرده است که او را جزو برترین های کشوری در بین افراد سالم قرار داده است؛ طرح از ” دار تا دیوار” این جوان سیرجانی طرح گلیم شیریکی پیچ سیرجان را که به صورت تجربی و انتزاعی است در در و دیوار شهر به عنوان نمادهای هویت بخش مربوط به فرهنگ سیرجان جانی دوباره بخشیده و قسمتی از فرهنگ به تاراج رفته این شهر را به آن ها بر می گرداند.

 

محمد علی درون غرفه اش از شدت سرما که به دلیل بارش های ناگهانی پاییزی شهر کرمان بود، کز کرده و دستانش را به هم فشار می داد تا شاید بتواند کمی از سردی دستانش بکاهد، وارد غرفه که شدیم، طرح ها و گلیم های محمد علی نگاه ما را به سمت خود جلب کرد به نحوی که ناخواسته و بدون مقدمه از او پرسیدیم این تابلوها چیست و نقش و نگار خاص روی آن ها چه نام دارد که با واکنش محمد علی رو به رو شدیم و احساس کردیم باید برای دریافت جواب سوالمان صبوری کنیم به همین جهت از محمد علی خواستیم تا از هر مرحله ای که خودش علاقه مند است برای ما صحبت کند.

این جوان هنرمند سیرجانی در گفت و گو با “ بوتیا نیوز ” این گونه از نحوه شروع به فعالیت خود برای ما گفت: پنج سال داشتم که گلیم بافی را از مادر و خواهرم یاد گرفتم،

زید آبادی ادامه داد: اما برای من این مسئله پایان کار نبود بلکه شروعی شد برای رسیدن به اهداف بزرگ تر،بعد از کسب رتبه چهارم جشنواره خوارزمی با کمک پدرم و ارتباط با فرمانداری سیرجان که آن زمان جهانی شدن گلیم سیرجان را پیگیری می‌کرد طرح خود را تکمیل و از پتانسیل جهانی شدن گلیم سیرجان حداکثر استفاده را بردم و توانستم در سال ۹۵ رتبه اول جشنواره خوارزمی را به خود اختصاص دهم.

 

این جوان سیرجانی با بیان اینکه متاسفانه سیمای بیرونی شهرها و اماکن داخلی تحت تاثیر فرهنگ وارداتی چهره ای غیر بومی و غیر ایرانی به خود گرفته است، عنوان کرد: سابقه هنری و طراحی خودم و کمک های پدر باعث شد که طرح گلیم شیریکی پیچ سیرجان را که یک هنر اصیل و ناب است را در حوزه گرافیک و طراحی شهری به کار گیرم.

 

زید آبادی خاطر نشان کرد: به همین منظور با توجه به اینکه گلیم شیریکی پیچ سیرجان یکی از دست بافته های بومی و هنرهای سنتی با غنایی از نگارهای پر نقش و رنگ است  تلاش کردم تا قابلیت استفاده از این نقش مایه ها در تزئینات بیرونی ساختمان ها و تزئینات داخلی خانه ها به کار گرفته شود.

 

نمونه عملی طرح محمد امین زید آبادی برای اولین بار در سال ۹۵ در شرکت صنعتی معدنی گل گهر سیرجان با نصب تابلویی با عنوان ” دشت بهشت ” با اجرای نقش برجسته و استفاده از نقوش گلیم شیریکی پیچ و تلفیق آن با نماد آثار باستانی این شهر اجرایی و به منصه ظهور رسید.

 

اما باید بگویم اینجا هم پایان کار محمد امین داستان ما نیست و او  که اکنون دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی سیرجان است با آموزش هایی که دیده و با خلاقیت و هنری که دارد از دل همین گلیم به ظاهر ساده طرح هایی را ارائه می دهد که اصالت و نماد فرهنگی شهر خود را به رخ جهانیان می کشاند؛ که جدید ترین کار او هم ” به ‌کارگیری نقوش گلیم شیریکی پیچ در مبلمان شهری ” است که به صورت گسترده و در قالب ۱۵ طرح ارائه شده است.

 

محمد امین در حالی که دستانش را بر روی تار و پود های دار نیمه کاره ای که در نمایشگاه بود می کشید، گفت: این تابلو ها و گلیم ها همه کار دست من است که همه این ها با عشق خلق شده اند و دلیل تاثیر گذاری آن ها همین عشق و هنر بی نظیری است که در این تار و پودها پنهان شده است.

 

و چه درس بزرگی این جوان کم شنوا به ما داد که از ظرفیت ها ی بیشماری که در اطراف همه ما وجود دارد باید حداکثر استفاده را کرد و هنر و خلاقیت را که در ذات همه ایرانی هاست را بیدار و به عرصه ظهور رساند و شعار خواستن توانستن است را به معنای واقعی کلمه در عمل انجام داد.

 

گزارش از : مهدوی

 

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *