شهردار کرمان در گفت و گو با بوتیا؛

روز فرهنگی کرمان نباید مختص یک مناسبت یا مکان تاریخی باشد/موقعیت آب و هوایی کرمان بهترین گزینه برای انتخاب این روز است

شماره خبر: 1606 سرویس خبری : گفتگو ۸ آذر ۱۳۹۷

شهردار کرمان گفت:انتخاب روز فرهنگی کرمان حتما نباید مناسبت خاصی داشته باشد چرا که هدف این است در روزی که به نام کرمان انتخاب می شود مردم به یاد کرمان و برای کرمان اقداماتی را انجام دهند و به شادی و جشن بپردازند.


سید مهران عالم زاده در گفت و گو با خبرنگار “ بوتیا نیوز ” در خصوص انتخاب روز فرهنگی کرمان گفت: من در اولین جلسات سال گذشته در خصوص کرمان شناسی  که در تهران برگزار شد پیشنهاد دادم که همه شهرهای ایران یک روزی متولد شدند و در تاریخ تولد آن شهر، مردم باید به جشن و سرور بپردازند.

 

شهردار کرمان در ادامه مطرح کرد: پیشنهاد من این بود که مردم یک شهر روز تولد شهری که در فضای آن رشد کردند را گرامی داشته و در این روز به خودشان و  شهرشان بپردازند و حتی افرادی که از کرمان رفتند بتوانند در این روز به کرمان برگردند.

 

عالم زاده خاطر نشان کرد: آن زمان پیشنهاد خاصی برای این روز نداشتم چرا که فکر می‌کردم یک کار تخصصی و پیچیده ای است که نیاز است افرادی که فرهنگ و تاریخ کرمان را بهتر می‌شناسند این کار را انجام دهند بعد از آن، شورای عالی استان ها به شوراهای شهر این اقدام را واگذار کردند.

 

وی تصریح کرد: به نظر من باید زمانی را برای روز کرمان در نظر گرفت که به لحاظ فصلی موقعیت مناسبی باشد که مردم بتوانند در فضای بیرون حضور داشته باشد نه اینکه در فصول خیلی سرد و یا فصول خیلی گرم سال روزی را انتخاب کنیم که امکان دور هم جمع کردن مردم وجود نداشته باشد.

 

شهردار کرمان عنوان کرد: انتخاب روز فرهنگی کرمان حتما نباید مناسبت خاصی داشته باشد چرا که هدف این است در روزی که به نام کرمان انتخاب می شود مردم به یاد کرمان و برای کرمان اقداماتی را انجام دهند و به شادی و جشن بپردازند.

 

عالم زاده با بیان اینکه نباید موضوع انتخاب روز کرمان را پیچیده کرد، گفت: پیشنهادات زیادی مطرح شده است ولی همیشه نیاز نیست قضیه را پیچیده کرد؛ بهتر است در این روز فقط به مردم فکر کنیم.

 

وی افزود: بنابراین ضرورتی ندارد که حتما یک رویداد تاریخی یا مکان تاریخی را انتخاب کرد؛ چرا که به دلیل حجم بالای رویکردهای تاریخی ما به نتیجه دقیق نخواهیم و علاوه بر آن انتخاب شخصیت های مختلف نیز همین مشکل را دارد.

 

شهردار کرمان خاطر نشان کرد: البته افراد بزرگ و مختلف کرمانی از جمله خواجوی کرمانی روز های خاص خودشان را در تقویم دارند و اگر روز کرمان را هم به نام خواجو بگذاریم خواجو به فراموشی سپرده می‌شود البته کرمان آنقدر بزرگ است که خواجوها و مرادی های زیادی در دل آن گم میشود .

 

عالم زاده در پایان پیشنهاد داد: بهترین کار این است که روزی انتخاب شود که هیچ مناسبتی نداشته باشد و فقط مختص کرمان باشد، فصل بهار بهترین موقعیت برای کرمان است مثلاً در ماه‌های اردیبهشت و یا خرداد که کرمان بهترین آب و هوا را دارد لذا باید در نظر بگیریم که در این روز قرار است چه اتفاقی بیفتد و بر اساس شرایط آب و هوایی این روز را تعیین کنیم.

 

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *