اندر حکایت سرنوشت سند هویتی ملت ایران؛

شمارش معکوس اتمام صدور کارت ملی هوشمند/شهرنشین های استان، جاماندگان اصلی دریافت کارت هستند

شماره خبر: 1670 سرویس خبری : اخبار کرمان ۲۵ آذر ۱۳۹۷

صدور کارت ملی هوشمند که به دلیل نوسانات ارزی و تحریم ها متوقف شده بود دوباره از سر گرفته شده است و تنها تا پایان سال 97 برای ثبت نام و دریافت این کارت زمان باقی است و بدون داشتن این کارت از هیچ دستگاه و اداره ای نمی توان خدمات گرفت.


به گزارش ” بوتیا نیوز ” همزمان با تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران و نوسانات ارزی اخیر، صدور کارت ملی که رشد فزاینده ای داشت، ناگهان متوقف شد؛عده ای در ابتدا دلیل این امر را هجوم یکباره مردم برای دریافت کارت ملی هوشمند اعلام کردند ولی بعد از مدتی علت اصلی آن از سوی سازمان ثبت احوال کشور اعلام شد.

 

سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال کشور در هشت مرداد ماه سال جاری؛ دلایل تأخیر در صدور کارت هوشمند ملی را اعلام کرد و گفت: متأسفانه بر اثر تحریم‌ها دیگر نمی‌توانیم بدنه کارت را وارد کنیم چرا که هزینه واردات بالا رفته و به همین دلیل اقدامات خود را برای صدور کارت با تولید داخل آغاز کرد‌ه‌ایم.

 

از آنجایی که قرار است ارائه خدمات در کلیه ادارات و سازمان ها فقط با کارت ملی هوشمند صورت گیرد مردم نگران این مسئله هستند و تعداد زیادی از آن ها یک بازه زمانی چند ماهه را برای دریافت کارت هومشند ملی خود طی کرده اند اما متاسفانه هنوز خبری از دریافت کارت نیست.

 

به همین دلیل به سراغ مدیر کل ثبت احوال استان کرمان که در حال حاضر طرحی با عنوان ” پایش هویتی ” را از ابتدای آذر ماه با محوریت تکمیل پروژه کارت ملی هوشمند آغاز کرده است رفتیم تا شرح ما وقع را از او جویا شویم.

کارت های ملی هوشمند از ابتدای دی ماه واگذار می شوند

حسین زین الصالحین در این زمینه به خبرنگار ” بوتیا نیوز ” گفت: متاسفانه در خصوص تحویل کارت ملی هوشمند به دلیل تحریم با مشکل مواجه شدیم ولی سازمان ثبت احوال با اقدام بسیار خوب خود با همکاری با یک شرکت دانش بنیان ایرانی مشکل صدور کارت را حل کرده است.

 

مدیر کل ثبت احوال استان کرمان از واگذاری کارت های ملی هوشمند از ابتدای دی ماه سال جاری خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضرهیچ مشکلی در تولید کارت نخواهیم داشت و افرادی که تا کنون حتی ثبت نام هم نکرده اند باید سریع تر اقدام کنند چرا که از ابتدای سال ۹۸ همه خدمات اداری و حتی بانکی از طریق کارت ملی هوشمند صورت می گیرد.

 

یک میلیون و ۶۶۶ هزار نفر از مردم استان کرمان کارت ملی هوشمند دریافت کردند

 

طبق اعلام اداره کل ثبت احوال استان کرمان تا کنون ۷۳ درصد کارت هوشمند ملی صادر شده است یعنی چیزی حدود یک میلیون و ۶۶۶ هزار کارت و تنها ۲۷ درصد مردم  باقی مانده اند که قرار است این تعداد در قالب طرح پایش هویتی این سازمان پوشش داده شوند و مردم می توانند حداکثر ظرف دو هفته می توانند کارت خود را دریافت کنند.

 

طبق مصوباتی که صورت گرفته است هیچ دستگاه دولتی خدمتی بر اساس کارت ملی قدیم نمی دهد و در واقع باید گفت که شمارش معکوس ارائه خدمات دولتی با کارت ملی قدیم آغاز شده است و حتی در آینده ای نزدیک، انتخابات هم با همین کارت به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد لذا مردم تا پایان همین امسال وقت دارند برای دریافت کارت جدید به دفاتر پیشخوان مجاز مراجعه و ثبت نام کنند.

 

برای کارت ملی هوشمند در کمیته راهبردی این کارت  کاربردهای هفت گانه ای در نظر گرفته شده است که تا کنون تصدیق هویت،شناسایی و امضای دیجیتال به وسیله آن صورت می گیرد و در آینده ای نه چندان دور، از طریق همین کارت میتوان خدمات را در حوزه های یارانه،سلامت، پرداخت و انتخابات الکترونیک دریافت کرد.

 

نکته جالب اینجاست که بیشتر شهر نشین های استان هنوز کارت نگرفتند و مراکز شهرستان های بزرگ و مرکز استان بیشترین آمار نگرفتن کارت را دارند؛ این آمار را اداره کل ثبت احوال استان کرمان به خبرنگار ما داد و گفت: تا کنون ۱۱۸ هزار نفر از مردم شهر کرمان هنوز کارت نگرفتند.

 

زین الصالحین تصریح کرد: کهنوج با ۱۴۲ درصد ثبت نام کارت ملی هوشمند بیشترین رشد و شهرستان فهرج با انجام ۴۱ درصد کار کمترین نرخ را در استان دارند که خوشبختانه با این طرح تقریبا همه شهرستان ها می توانند درصد باقی مانده  کار خود را انجام دهند.

 

 

البته باید یادآور شد که افرادی که ثبت نام کرده اند و هنوز کارت ملی هوشمند خود را دریافت نکرده اند برای استفاده از خدمات اداری و الکترونیکی می توانند از طریق فیش ثبت نامی خود از این خدمات بهره مند شوند و آخرین مهلت ثبت نام برای کارت ملی هوشمند تا پایان سال جاری است و دیگر تمدید نخواهد شد.

 

گزارش از : مهدی زاده

 

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *