متهم گرانی تخم مرغ کیست؛ مرغ ها یا صادرکنندگان؟

شماره خبر: 1705 سرویس خبری : اخبار ویژه ۴ دی ۱۳۹۷

تخم مرغ یکی از اقلام مصرفی سبد خانوار است که در پی نوسانات قیمت ارز قیمت صعودی داشته است؛حال سوال اینجاست اگر دلیل گرانی تخم مرغ کمبود آن در کشور است چرا بزرگ ترین واحد تولیدی تخم مرغ کشور، محصول خود را به خارج از کشور صادر می کند؟


به گزارش” بوتیا نیوز ” در پی گرانی های اخیر و نوسانات قیمت ارز بسیاری از اقلام مصرفی خانوار، قیمت صعودی داشته ودر ابرها سیر می کنند در حالی که با پایین آمدن قیمت دلار باید بسیاری از این قیمت ها کاهش چشمگیری داشته باشند ولی متاسفانه نه تنها این اتفاق نیفتاده است بلکه هم چنان روند صعودی خود را ادامه می دهند.

 

یکی از این اقلام مصرفی تخم مرغ است که افزایش قیمت چشمگیری داشته است و از طرفی چند روز پیش خبری مبنی بر واردات تخم مرغ از ترکیه منتشر شد که جای تعجب دارد چرا که شرکت سیمرغ کرمان که یکی از بزرگ ترین واحدهای تولیدی تخم مرغ در ایران و خاورمیانه است محصولات خود را به خارج از کشور صادر می کند.

 

حال سوال اینجاست اگر دلیل گرانی تخم مرغ کمبود آن در کشور است چرا بزرگ ترین واحد تولیدی تخم مرغ کشور، محصول خود را به خارج از کشور صادر می کند، این مسئله را از مسئولین مربوطه و کارشناسان جویا شدیم که در ادامه به آن اشاره می شود.

 

علی سیستانی رئیس اتحادیه مرغ و ماهی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار” بوتیا نیوز ” دلیل اصلی صادرات تخم مرغ را پایین آمدن ارزش پول ایران دانست چرا که با توجه به شرایط موجود در کشور صادر کردن تخم مرغ درآمد بیشتری برای تولید کننده دارد.

 

این مقام مسئول بحث واردات تخم مرغ از ترکیه را به تنظیم بازار و سیاست‌های دولت نسبت داد در حالی که باید برنامه ای برای جلوگیری از صادرات تخم مرغ داشته باشند که این هم سخت است.

 

ابراهیم رزاقی کارشناس مسائل اقتصادی اما دلیل واردات تخم مرغ را ساختارغلط نفتی ایران می داند چرا که معتقد است با دلار ارزانی که از محل فروش نفت حاصل می شود؛ هر وارد کننده ای سود می برد حالا هر چیزی می خواهد وارد کند و اگر هم حقوق گمرکی هم ندهد که عمدتا به صورت قاچاق است و یا احتکار هم بکند سود بیشتری می برد.

 

 

رزاقی صادرات تخم مرغ را کاری غلط  دانست و گفت: معمولا همه تولیدکنندگان صنعتی از دولت یارانه می گیرند مثلا برای وارد کردن مواد اولیه یعنی خوراک مرغ که با دلار ارزان صورت می گیرد؛ لذا اگرتولید کننده بخواهد محصولات خود را داخل کشور عرضه کند باید با قیمتی باشد که دولت روی آن نظارت می کند ولی وقتی صادر کند با هر قیمتی که بخواهد صادر می کند.

 

وی ادامه داد: بنابراین هرچه قدر هم در صادرات سود کمی نصیب صادرکننده شود به او دلار می دهند که این دلار در بازار آزاد سود زیادی برای او دارد؛ بنابراین  اگر محصول خود را صادر کنند سود بیشتری نصیب آن ها می شود و علت اصلی آن این است که دولت همین مسئله را می پسندد چون نمی خواهد این افراد رابشناسد و از آن ها مالیات وصول کند.

 

رزاقی خاطر نشان کرد: در کشور آمریکا از واردکنندگانی که به تولید ملی آن ها صدمه می زنند و یا  صادر کنندگانی که کالایی را صادر می کنند که به آن یارانه دولتی تعلق گرفته است مالیات می گیرند ولی متاسفانه در کشور ما  این اتفاق نمی افتد.

 

 

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی استان کرمان برای حل این معضل پیشنهاد داد: وزارت جهاد کشاورزی باید تدبیری برای بازار بیاندیشد که اوضاع بدتر نشود وگرنه با این شرایط، قیمت ها خود به خود بالا میرود چرا که وقتی تولید کننده ی مرغ تخمگذار می تواند محصول خود را در خارج از مرزهای ایران گران تر بفروشد قطعا محصولات خود را صادر می کند و این وظیفه جهاد کشاورزی است که فکری برای این اوضاع آشفته کند.

 

 

سیستانی تصریح کرد: باید باور کنیم که بازار خرید بیرون از مرزهای ما، بازار داغ و خوبی شده است و جدای از بحث مرغ و تخم‌مرغ اگر کسی خاک را هم بیرون از مرزهای ایران برای فروش ببرد سود زیادی می کند و همه این ها به کاهش ارزش ریال ایران بر می گردد.

 

در پایان از دولت انتظار می رود که نظارت خود را بیشتر کند چرا که با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، رسیدگی به دغدغه‌های معیشتی مردم خصوصا مستضعفین از وظایف مهم مسئولان و از آرمان‌های والای انقلاب است لذا نظارت دقیق دولت بر قیمت‌ها می‌تواند باعث ثبات قیمت در بازارها شود؛ چراکه غفلت در این زمینه باعث شده تا فروشندگان به قیمت دلخواهشان کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را به فروش برسانند.

 

گزارش از : مهدوی

انتهای پیام/

 

 

 


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *