دادستان کرمان مطرح کرد؛

بدرفتاری با کودکان کار دردناک ترین نمونه نقض حقوق شهروندی / مطالبه گری مهم ترین رکن حقوق شهروندی است

شماره خبر: 1800 سرویس خبری : اخبار کرمان ۲ بهمن ۱۳۹۷

دادستان کرمان گفت : مطالبه گری مهم ترین رکن حقوق شهروندی است و تا کنون ۱۰ کارگروه در جهت حق و حقوق قانونی و مشروع مردم و در راستای حفظ حقوق شهروندی تشکیل شده است.


به گزارش ” بوتیا نیوز ” دادخدا سالاری دادستان استان کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که مطالبه گری یکی از حقوق شهروندی است؛ اظهار داشت: ۱۰ کارگروه در جهت حق و حقوق قانونی و مشروع مردم و در راستای حفظ حقوق شهروندی تشکیل شده است.

وی گفت: مبارزه با بدحجابی بخشی از کار ماست و ما نسبت به آن بی تفاوت نبوده ایم و تنها به دلیل وجود جرائم مختلف و محدود بودن توان ضابطین برخوردها کم شده است ولی در کل شعائر اسلامی تعطیل بردار نیست.

سالاری خاطر نشان کرد : دین مبین اسلام بر اساس آیات و روایات برای حقوق شهروندی اهمیت خاصی قائل می شود و منشور بین المللی حقوق بشر بعد از هزار سال از آیات قرآنی آمده است.

دادستان استان کرمان توضیح داد : نیروهای مسلح با سه نوع جرم مواجه هستند که شامل جرائم خاص نظامی و انتظامی ، جرائم عمومی و جرائم در مقام ضابط دادگستری هستند و طبق اصل ۱۷۲ قانون اصل دادسرای نظامی مختص رسیدگی به جرایم خاص نظامی هستند و جرائم عمومی در دادسرای عمومی رسیدگی می شود .

وی ابراز داشت : بخشی از حقوق شهروندی گردش شفاف اطلاعات است ولی باید یک مرزی قائل شد تا به بهانه نقد، تخریب صورت نگیرد و عقیده حاکمیت بر این است.

سالاری ابراز داشت: جرائمی که در فضای مجازی رخ می دهند بیشتر جنبه عمومی دارند و به حقوق عامه مردم خدشه وار می شود و دادسرا در این زمینه ورود پیدا می کند.

 

سالاری افزود : به برکت نظام جمهوری اسلامی افراد دارای حق شدند و برای یک متهم که امنیت جامعه را در خطر می اندازد در مرحله تحقیقات مقدماتی بیش از ۴۰ حق قائل شده است .

 

دادستان استان کرمان با بیان این که در هر بازرسی با حداقل ۲ پرونده در خصوص حقوق شهروندی مواجه می شویم ؛ گفت : ظرف یک ماه گذشته سه مورد جرم در خصوص کودکان کار وجود داشته است و در این رابطه قانون کار و رفاه اجتماعی باید ورود پیدا کند و در خصوص حقوق شهروندی هیچ خلاء قانونی وجود ندارد .

 

وی عنوان داشت : معاونت رصد و پیمایش فضای مجازی در دادسرای استان ایجاد شده است که به جرائم عمومی ورود پیدا می کنند و بخشی نیاز به شاکی خصوصی دارد که شکایت می توانند رسیدگی کنند .

 

سالاری خاطر نشان کرد : ما مدافع حق و حقوق همه افراد جامعه هستیم و کاری به ملیت افراد نداریم و از حق قانونی افراد دفاع می کنیم ولی در برخی موارد حق و حقوق فرد با جامعه در تعارض است پس باید حق و حقوق جامعه مورد توجه قرار گیرد .

 

دادستان استان کرمان در پایان گفت : بدرفتاری پیمانکار شهرداری با کودکان کار در کرمان از جمله دردناک ترین نقض حقوق شهروندی در استان بود .

 

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *