رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور در گفت و گو با بوتیا؛

در زمان پهلوی ایران جایگاهی در علم دنیا نداشت/قبل از انقلاب اساتید ما خودباوری تربیت دانشجو را نداشتند

شماره خبر: 1827 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: در سایه انقلاب اسلامی نظام آموزشی کشور متحول شد و جایگاه علمی ما را در دنیا به جایگاه خوبی رساند در حالی که قبل از انقلاب ما از نظر علمی جایگاهی در جهان نداشتیم.


محمد حسین امید در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” در خصوص نقش انقلاب در پیشرفت های علمی کشور گفت: وضعیت علمی کشور قبل از انقلاب مناسب نبود ولی در حال حاضر در تولید علم سهم ما بیش از دو برابر سهم جمعیتی ماست.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور افزود: قبل از انقلاب حتی در دوره های کارشناسی هم نیازهای کشور تامین نمی شد و در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران فقط چند رشته محدود وجود داشت چرا که اساتید ما نه امکان و نه خود باوری تربیت دانشجو را داشتند .

 

امید در ادامه یادآور شد: قبل از انقلاب در مقطع دکترا در کل دانشگاه تهران فقط یک رشته دکترای گیاه پزشکی وجود داشت اما امروز فقط در همین دانشگاه حدود ۵۰ رشته دکتری وجود  دارد و به برکت انقلاب در هیچ رشته ای نیاز به هیچ کشوری  نداریم و در تمام زمینه ها از دوره های ابتدایی کاردانی گرفته تا دکترا با بهترین کیفیت ها دانشجو تربیت می کنیم.

 

وی ضمن مقایسه تعداد دانشجویان قبل و بعد از انقلاب، بیان کرد:  تعداد دانشجویان ما در اول انقلاب چیزی حدود ۲۰۰ هزار نفر بود ولی در سال ۹۴ به ۵ میلیون نفر رسید یعنی ۲۰ برابر شد، در حوزه پزشکی در زمان قبل از انقلاب پزشک از افغانستان و پاکستان و هند برای طبابت به ایران می آمدند ولی در حال حاضر ما بهترین پزشک ها را به دنیا صادر می کنیم.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در عرصه تحقیقات جزو برترین های دنیا است، مطرح کرد: در حوزه نانو، بایو، هوافضا جایگاه خیلی خوبی داریم و این ها را غرب به ما نداد بلکه در سایه انقلاب اسلامی نظام آموزشی کشور متحول شد و جایگاه علمی ما را در دنیا به جایگاه خوبی رساند در حالی که قبل از انقلاب ما از نظر علمی جایگاهی در جهان نداشتیم.

 

امید نقش دانشگاه ها را در پیروزی انقلاب نقشی پیشرو برشمرد و عنوان کرد:  واقعه ۱۶ آذر مربوط به سالی است که اصلا کسی نمی دانست آمریکا و استعمار چیست و این یعنی حرکت های انقلابی از دانشگاه ها شکل گرفت و مخاطبین اولیه امام خمینی (ره) نیزهمین دانشجویان و دانشگاهیان بودند که دوش به دوش مردم و روحانیون وارد صحنه شدند.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از فرماندهان ما در دوران دفاع مقدس دانشجو بودند و به شهادت رسیدند پس نقش آن ها در دوران جنگ و دفاع هم پررنگ بوده و در دوران سازندگی هم که پیشرفت های ما در صنایع مختلف گویای نقش دانشجویان و دانشگاهیان در پیشرفت کشور است.

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

 

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *