رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور ؛

مراکز علمی کاربردی فاقد محیط کار به زودی حذف می شوند/اساتید دانشگاه علمی کاربردی بدون تاییدیه هیات اجرایی جذب نمی توانند تدریس کنند

شماره خبر: 1830 سرویس خبری : اخبار کرمان ۱۱ بهمن ۱۳۹۷

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: مراکز علمی کاربردی برای سال تحصیلی 98-99 در صورتی می توانند همکاری خود را با ما ادامه دهند و دانشجو جذب کنند که محیط کار داشته باشند.


به گزارش ” بوتیا نیوز ” محمد حسین امید شامگاه چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان بیان کرد: در همه استان ها با استانداران تفاهم نامه ای داریم که حکایت از اعلام آمادگی دانشگاه جامع علمی کاربردی برای تامین نیاز های مهارتی استان هاست.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور افزود: استان کرمان خیلی وسیع است و موقعیت های متفاوتی دارد و ما بسته به نیاز های منطقه ای استان آمادگی داریم که نیاز استان برای نیروهای مهارتی را برآورده کنیم.

 

امید با اشاره به کیفی سازی برنامه های دانشگاه جامع علمی کاربردی در دوره جدید این دانشگاه عنوان کرد: اولین اقدامی که در راستای کیفی سازی انجام دادیم بازنگری در فرآیند به کارگیری مدرسین دانشگاه است که قبلا روال مشخصی نداشت و مورد ارزیابی قرار نمی گرفتند.

 

وی ادامه داد: در دوره جدید، ساختاری تعریف شده است که طی آن مدرسین دانشگاه از طریق فراخوان و بر اساس اولویت های فضلی انتخاب می شوند که در کل کشور تقریبا بالای ۹۰ درصد این کار را انجام شده است.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد: در سراسر کشور باید صلاحیت علمی و عمومی بیش از ۵۰ هزار مدرس مورد ارزیابی قرارگیرد و از مهر ماه ۹۸، مدرسینی که فاقد تاییدیه هیات های اجرایی جذب باشند نمی توانند در دانشگاه جامع تدریس کنند و ارزیابی های ما نشان می دهد که حدود ۳۰ درصد از مدرسین قبلی ما امکان ادامه همکاری با دانشگاه را ندارند.

 

امید بازنگری برنامه های درسی را یکی دیگر از اقدامات کیفی سازی در دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد و گفت: تمام برنامه های درسی درحال بازنگری است و این برنامه در بین استان ها توزیع شده است و بر اساس نظربخش های اجرایی در کشور، مدرسین و دانشجویان و همه ذی نفعان در حال به روز رسانی است.

 

وی خاطر نشان کرد: بر اساس این ارزیابی احتمال حذف، ادغام، تفکیک و یا ایجاد برخی از رشته ها وجود دارد و سامانه ای برای این کار طراحی شده که نظر ذی نفعان از این سامانه اخذ می شود و مورد توجه قرار می گیرد.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تصریح کرد: یکی از سیاست های وزارت علوم و اسناد بالا دستی که در سند طرح آمایش هم آمده است بحث ماموریت گرایی است، در هر منطقه ای دانشگاه ها باید ماموریت مشخصی داشته باشند و بر اساس ماموریت خود کار انجام دهند.

 

امید با بیان اینکه ماموریت گرایی در سطح مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی پیاده شده است،اظهار کرد: با این طرح مراکز فقط در سطح تخصصی خود می توانند دانشجو بگیرند؛ در سال ۹۴ بیش از ۱۴ هزار کدرشته محل داشتیم که این تعداد در مهر ماه ۹۷ به زیر ۶ هزار رسیده است و این مسئله به این معنی است که مراکز نمی توانند در هر زمینه ای که دلشان می خواهد دانشجو تربیت کنند و فقط در زمینه تخصی آن دانشگاه این امکان وجود دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: در گذشته بخش زیادی از دانشجویان ما کارکنان دولت بودند که یکی از معایب این مسئله این بود که به دلیل سهمیه بندی جوانان جویای کار که مشکل اشتغال داشتند از تحصیل محروم می شدند که ما از سال گذشته این سهمیه بندی را کاهش دادیم و امسال صفر به صفر رسید.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان رد ادامه بیان کرد: در سال ۹۷ هر فردی که سوابق تحصیلی بهتری داشت در دانشگاه ما قبول شد و به نوعی بافت دانشجویی ما کاملا تغییر کرد.

 

امید ایجاد مراکز نوآوری را یکی دیگر از موارد ارتقاء کیفی دانشگاه جامع علمی کاربردی برشمرد و گفت: در کنار مراکز علمی کاربردی مراکز نوآوری ساماندهیشد  که دانشجویان ما بتوانند در این مراکز ایده های خود را دنبال و به تولید و ثروت تبدیل کنند.

 

وی از ایجاد ۱۰۰ مرکز نوآوری در سال جاری در کشور خبر داد و اذعان کرد: از این ۱۰۰ مرکز، ۵ مرکز آن متعلق به کرمان است و این رقم بسیار بالایی است و نشان می دهد که کرمان از میانگین کشوری بالاتر است .

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تشریح کرد: هدف ما این است که در سال ۹۸ همه مراکز علمی کاربردی حتما یک مرکز نوآوری در کنار خود داشته باشند و دانشجویانی که در مراکز نوآوری تاسیس شرکت کنند و ایده های خود را دنبال کنند می توانند از تسهیلات ارزان قیمت یعنی ۵۰ میلیون وام با کارمزد دو درصد استفاده کنند.

 

امید با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۹۵ درصد از مراکز علمی کاربردی مراحل ثبت اساس نامه خود را طی کردند، یادآور شد: تا پایان سال ۹۶ حتی یک مرکز علمی کاربردی در کشور نداشتیم که اساس نامه داشته باشد ولی الان همه مراکز غیر دولتی ما یا اساس نامه آن ها تصویب شده یا در مرحله تصویب است.

 

وی در ادامه مطرح کرد: در سال جاری تکلیف دوره مدیریتی روسای مراکز هم مشخص شد و افراد حداکثر دو دوره چهارساله می توانند رئیس دانشگاه باشند که با مصوبه شورای عالی دانشگاه و هیات جذب در حال حاضرحدود ۹۰ درصد روسای مراکز ما وضعیت قانونی دارند و این چرخش نخبگانی و ظهور ایده های جدید است که در مجموع باعث ارتقای کیفیت می شود.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد: تا به امروز در محیط کار برای مراکز علمی کاربردی سخت گیری نشده بود که یکی از اشتباهات گذشته ما بوده است ولی از این به بعد مراکز علمی کاربردی برای سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در صورتی می توانند همکاری خود را با ما ادامه دهند و دانشجو جذب کنند که محیط کار داشته باشند.

 

امید در پایان خاطر نشان کرد: مراکزی که محیط کار ندارند باید در فاصله زمانی  ۵ ساله محیط کار را از طریق استیجاری تامین کنند تا دانشجویان آن ها بتوانند دوره های عملی و کارورزی خود را در آن محیط ها طی بکنند در غیر این صورت نمی توانند دانشجو جذب کنند.

تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *