کفه آزمون صحت سنجش ترازو ها به سمت سازمان استاندارد یا مردم؟

شماره خبر: 1833 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

آزمون صحت سنجش تراوزها طبق روال هر ساله، در حال اجراست؛ برای انجام اینکار مبلغی دریافت می شود و این مسئله صدای مراکز فروش را در آورده چرا که معتقدند که سازمان استاندارد به دلیل هزینه ای که برای انجام این کار دریافت می کند برای خود دکان باز کرده است.


به گزارش ” بوتیا نیوز ” هر ساله سازمان استاندارد به منظور حمایت از حقوق مصرف کنندگان، بررسی صحت وسایل اندازه گیری واحدهای صنفی و جلوگیری از کم‌فروشی احتمالی، طرح استانداردسازی ترازوهای سنگین و سبک را دستور کار خود قرار می دهد .

 

استان کرمان هم از این امر مستثنی نبوده و  این طرح طبق روال هر ساله، در حال اجراست؛ برای انجام اینکار مبلغ ۱۵ هزار تومان از هر مرکز فروش دریافت می شود  و این مسئله صدای مراکز فروش را در آورده چرا که معتقدند که سازمان استاندارد به دلیل هزینه ای که برای انجام این کار دریافت می کند برای خود دکان باز کرده است.

 

 

برای بررسی این موضوع به سراغ  بیگ  زاده مدیر کل سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استان کرمان رفتیم و ماجرا را از زبان ایشان جویا شدیم که در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” اظهار کرد: یکی از وظایف سازمان استاندارد بحث اوزان و مقیاس ها هست و در راستای وظایف قانونی استاندارد وسایل توزین سنگین و سبک (باسکول و تراوزها ) باید هر سال یک بار مورد آزمون قرار گرفته و صحت سنجش آن ها سنجیده شود.

 

 

مدیرکل استاندارد استان کرمان آزمون وسایل توزین را اقدامی جهت جلوگیری از کم فروشی احتمالی در جامعه مطرح و تصریح کرد: بنا براصل ۴۴ قانون اساسی و برون سپاری کارهای تصدی گری به بخش خصوصی، این امر با تعرفه مشخص قانونی ۲۹۹ هزار ریال برای هر ترازو به بخش خصوصی واگذار گردیده است.

 

 

بیگ زاده در ادامه عنوان کرد: بخش خصوصی با توافقی که با اتاق اصناف و اتحادیه ها داشته است با قیمت کمتر در حال انجام این کار می باشد و این هزینه مربوط به بخش خصوصی است و هیچ مبلغی از آن به جیب سازمان استاندارد نمی رود.

 

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: در آزمونی که از ترازوها صورت گرفته در برخی موارد عدم انطباق دیده شده است که طی آن به مرکز فروش مورد نظر تذکر داده می شود تا ظرف ۱۰ روز نسبت به اصلاح موضوع اقدام کنند و مجددا شرکت همکار بازرسی می کند.

 

مصاحبه و تنظیم: مهدوی

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *