پس از هفت سال از کلنگ زنی بوستان بهشت؛

تن آرامستان جدید کرمان با بدقولی مسئولین لرزید

شماره خبر: 1846 سرویس خبری : اخبار کرمان ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

سال های مدیدی است که به دلیل تکمیل ظرفیت آرامستان فعلی شهر کرمان لزوم داشتن یک آرامستان جدید حس می شود اما این مسئله هم چنان در پیچ و خم مشکلات و بهانه های مسئولین جا خوش کرده و خبری از افتتاح آن نیست.


به گزارش ” بوتیا نیوز ” سال های مدیدی است که به دلیل تکمیل ظرفیت آرامستان فعلی شهر کرمان لزوم داشتن یک آرامستان جدید حس می شود و از سال های قبل این مسئله واضح بود که باید به فکر یک مکان جدید برای دفن اموات باشیم .

 

طرح آرامستان جدید اولین بار در دوره چهارم شورای شهر یعنی حدود ۷ سال قبل توسط یک مشاور که آرامستان های زیادی را طراحی کرده بود و در این زمینه توانمند به نظر می رسید مطرح شد که مورد استقبال اعضای شورای شهر چهارم و شهردار وقت قرار گرفت.

 

یعنی قریب هفت سال است که قرار بوده آرامستان جدید کرمان افتتاح شود و موید این مطلب هم صحبت های ابوالقاسم سیف اللهی شهردار وقت کرمان در ۲۶ بهمن سال ۹۰ با ” ایرنا ” است که اظهار کرده بود: آرامستان کنونی کرمان تا پایان سال ۹۱ برای دفن اموات، ظرفیت دارد و لذا آرامستان جدید کرمان با نام “بوستان بهشت ” با ۶۰۰ هکتار وسعت در دست ساخت است.

 

اما این طرح سال های زیادی است که در پیچ و خم مشکلات و بهانه های مسئولین جا خوش کرده است و افتتاح آن همیشه به زمان دیگری موکول می شود، در تازه ترین اظهارات در خصوص این آرامستان که توسط عالم زاده شهردار کرمان مطرح شده است این است که از لحاظ شرعی مشکل دارد و امکان دفن اموات در آن وجود ندارد.

 

از آنجایی که دسترسی و ارتباط با شهردار کرمان پروسه ای بسیار پیچیده و زمان بر است برای بررسی مشکل شرعی آرامستان جدید به سراغ یکی از اعضای شورای شهر رفتیم و ماجرا را از زبان ایشان جویا شدیم که در ادامه به آن اشاره می شود.

 

علی اکبر مشرفی در گفت و گو با خبرنگار “ بوتیا نیوز ” اظهار کرد: صحبت شهردار این بود که چون طرح آرامستان شعاعی است و گلبرگ ها منحنی هستند ممکن است رو به قبله بودن قبور به طور کامل و خوب قابل تشخیص نبوده و انجام نشود و مشکل ایجاد شود.

 

این عضو شورای شهر کرمان ادامه داد: به همین دلیل درگلبرگ ها تغییراتی دادند و آن ها را از حالت شعاعی خارج کرده و یک حالت مستطیل به آن ها دادند تا جهت قبله با گلبرگ ها قابل تنظیم باشد.

 

مشرفی تصریح کرد: در حال حاضر قرارداد خرید برق آرامستان به اتمام رسیده است و به  زودی برق کشی آن شروع می شود و آب و برق در اسرع وقت به آنجا می رسد و امیدواریم در سال آینده شاهد افتتاح این آرمستان باشیم.

 

وی خاطر نشان کرد: البته یک سری تغییرات هم در فضاهایی که برای آرامستان در نظر گرفته شده بود اتفاق افتاد و  سرانه مصرف زمین در آرامستان ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است یعنی به ازای هر قبر که در آرامستان قدیم ۱۸ متر مربع بوده است در حال حاضر به ۱۰ متر می رسد.

 

به هر حال امیدواریم بعد از سالیان طولانی مسئولین هر چه سریع تر مشکلات عمیق و بی پایان این آرامستان را که حکایت مثنوی هفتاد من مولوی شده است برطرف کنند و به زودی شاهد افتتاح آن باشیم چرا که مرده ها مانند مردم زنده نمی توانند صبر کنند و هیچ توجیهی برای جسد یک مرده قابل قبول نیست، باشد که این آرامستان روزی آرام بگیرد.

 

گزارش از: مهدی زاده

 

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *