آیا طرح ” ۱۴ سکه ای ” می تواند تعداد زندانیان مهریه را کاهش دهد؟

شماره خبر: 1858 سرویس خبری : گفتگو ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

بعد از اینکه طرح 110 سکه ای نتوانست تاثیری در کاهش تعداد زندانیان مهریه داشته باشد نمایندگان مجلس به دنبال تصویب طرح 14 سکه ای هستند که به عنوان مهریه قابل پیگیری در محاکم قضایی باشد اما سرانجام این طرح چه می شود و آیا می تواند در کاهش این آمار تاثیری داشته باشد.


به گزارش “ بوتیا نیوز ” در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن فضای مجازی همه مسائل عادی زندگی روزمره مردم از خرید های اینترنتی گرفته تا روابطی عاطفی و روزمره آن ها دچار تغییراتی شده است که قابل توجه است.

 

متاسفانه بسیاری از ازدواج هایی که در بستر آشنایی در فضای مجازی صورت می گیرد به کلاهبرداری و طلاق منجر می شود و البته برخی جوانان نیز بدون تفکر و تعقل و با یک رویکرد احساسی و بدون شناخت وارد زندگی شده و همین می شود که هنوز جوهر عقدشان خشک نشده باید به دفاتر طلاق مراجعه کنند.

 

ما در اینجا به دلایل افزایش آمار طلاق کاری نداریم، کلیدواژه گزارش ما  “مهریه ” است، آری همان هدیه ای که بسیاری از زوج های جوان با خودشان می گویند مهریه را کی داده و کی گرفته و با همین تفکر تن به مهریه های نجومی و عجیب و غریبی می دهند که نه تنها پیوند آن ها را محکم تر نکرده بلکه بلای عظیمی می شود که حالا حالاها از آن خلاصی نخواهند یافت.

 

با توجه به ناتوانی مردان در پرداخت مهریه و افزایش تعداد چشمگیر زندانیان مهریه، قانونگذار طی سال‌های اخیر تلاش‌های مختلفی را برای محدود کردن صدور احکام زندان برای بدهکاران مهریه در نظر گرفت که مسئولیت کیفری برای ١١٠ سکه طلا ازجمله این اقدامات بود. هرچند فردی که ناتوان از پرداخت مهریه به دلیل عجز مالی بود، حال چه ١٠سکه و چه ١١٠سکه، درنهایت مرد راهی زندان می‌شد. این قانون کمکی در جهت کاهش زندانیان مهریه نکرد، بنابراین نمایندگان مجلس درصدد بودند که این موضوع را سر و سامان دهند و به همین دلیل، در تازه ترین طرح خود به دنبال این هستند که ۱۴ سکه به عنوان مهریه قابل پیگیری در محاکم قضایی به تصویب برسد.

 

جزئیات این طرح و سرانجامی که برای آن در مجلس اتفاق افتاد را از یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس که به عنوان کمیسیون فرعی با کمیسیون قضائی مجلس در تصویب این طرح فعالیت می کنند جویا شدیم که در ادامه به آن اشاره می شود.

 

محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” اظهار کرد: یکی از مشکلات و معضلاتی که در کشور داریم و بخشی از خانواده ها و جوانان را درگیر کرده است بحث مهریه هاست.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: دختر بلافاصله بعد از اینکه عقد جاری شد می تواند مهریه خود را مطالبه کند و داماد باید تمام این مطالبه را بپردازد ولی متاسفانه مردم به این مسئله توجه ندارند و فکر می کنند که یک موضوع صوری است و همین امر باعث می شود بعضی مواقع اعداد نجومی را به عنوان مهریه بنویسند و مشکلاتی را پدید می آورد که بعدها برای زوجین دردسر می شود.

 

سعیدی در ادامه به طرح مجلس برای حمایت قانونی از میزان مهریه اشاره کرد و گفت: تعدادی از نمایندگان طرحی را تدوین کردند که براساس آن تعیین ۱۴ سکه به‌عنوان معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی در نظر گرفته شود و در مرحله بررسی قرار گرفت.

 

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه این طرح باید با اخذ نظر کارشناسی قوه قضائیه و هم چنین مرکز ملی پژوهش های مجلس باشد یعنی هم تایید قانونی داشته باشد و هم تایید شرعی لذا قرار شد که مجددا در کمیسیون مراعا گذاشته شود و بین مرکز پژوهش ها و قوه قضائیه مطالعه شود تا طبق نظرات کارشناسی این دو ارگان، قانونی تصویب  شود که هم جامع باشد و هم بتواند این معضلات را که بروز و ظهور پیدا کرده است.

 

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: البته اینکه این قانون بعد از تصویب شامل حال کسانی که در حال حاضر به دلیل مهریه در زندان هستند و یا فراری هستند نمی شود و هر قانونی که امروز تصویب می شود نمی شود به گذشته نسبت داد چرا که در گذشته حق و حقوقی بین افراد جاری شده و طرفین قبول کردند هر چند که الان گرفتار شدند.

 

سعیدی برای افرادی که در حال حاضر به دلیل بدهی مهریه در زندان هستند، بیان کرد: ریاست محترم قوه قضائیه بخشنامه ای صادر کرده که مهریه را تبدیل به قسط می کنند تا کسانی که به این دلیل در زندان به سر می برند و یا فراری شدند به یک نحو معقولی از عهده آن بربیایند .

گزارش: مهدی زاده

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *