رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور؛

۷۰ درصد برنامه های دانشگاه علمی کاربردی مهارتی است/ دانش آموختگان این دانشگاه به جای اینکه مستخدم دولت باشند کارآفرین می شوند

شماره خبر: 2078 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: دوره های تربیتی و مهارتی حدود ۷۰ درصد از برنامه‌های دانشگاه جامع بوده است و قرار نیست که در این دانشگاه افرادی تربیت شوند که مستخدم دولت باشند بلکه تربیت افراد کاربردی و مهارتی از دستاوردهای های این دانشگاه است.


به گزارش ” بوتیا نیوز “ محمد حسین امید صبح امروز در جشن دانش آموختگی دانشگاه علمی کاربردی استان کرمان گفت: برپایی این جشن ایجاد یک هویت منسجم برای دانشجویان علمی کاربردی است.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه بیان کرد: این لباسی که بر تن شماست و امروز افتتاح شد توسط هم دانشگاهی های شما طراحی شده است و امیدواریم کارآفرینان و کارفرمایان خوبی برای شهر و استان خود باشید.

 

امید با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی بر خلاف دانشگاه های نظری دانشجویان را در محیط کار تربیت می‌کند، عنوان کرد: دوره های تربیتی و مهارتی حدود ۷۰ درصد از برنامه‌های دانشگاه جامع بوده است و قرار نیست که در این دانشگاه افرادی تربیت شوند که مستخدم دولت باشند بلکه تربیت افراد کاربردی و مهارتی از دستاورد های این دانشگاه است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: باتوجه به اینکه یکی از مشکلات بزرگ امروز کشور بیکاری است دانشجویان دانشگاه علمی به گونه ای تربیت شدند که خودشان می توانند کارآفرین باشند.

 

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور بیان کرد: دانش آموختگان ما باید آستین های خود را بالا بزنند و با پنجه کارآمد خود به دنبال کار آفرینی باشند و خوشبختانه امروز در جوار مراکز آموزشی ما مراکز نوآوری در حال فعالیت هستند که آن ها را در این مسیر هدایت می کنند.

 

امید تاکید کرد: افرادی که برای پیشبرد ایده های خود شرکت تاسیس کنند برای شروع کار هم محیط کار در اختیارشان قرار می دهیم و هم از منابع دانشگاه تسهیلاتی در اختیار آنها قرار می گیرد.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر یک تحول عمیق در دانشگاه علمی کاربردی در حال جریان است و نزدیک به ۸۰۰ رشته کاردانی و کارشناسی ناپیوسته داریم که همه در حال بازنگری است.

 

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور افزود: در حال حاضر پودمان های جدید در دستور کار دانشگاه است که به اندازه همه پودمان هایی است که در ۲۵ سال گذشته داشته ایم و لذا همه شما را به کمک می طلبیم و ارتباط خود را با دانشگاه قطع نکنید و نظرات خود را به ما منتقل کنید.

 

امید در ادامه مطرح کرد: ایمیل دانشگاه و پسورد آن در اختیار همه دانش آموختگان قرار خواهد گرفت که بتوانند کارهای خود را از طریق این ایمیل آکادمیک انجام دهند.

 

وی خاطر نشان کرد: به زودی تعدادی از کتاب‌های درسی که با همکاری مرکز نشر دانشگاهی تدوین شده است رونمایی می‌شود که نسخه فیزیکی آن در اختیار دانشجویان و نسخه دیجیتال آن به صورت رایگان در سایت دانشگاه قرار می گیرد تا همه از آن استفاده کنند.

 

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور ارتقا سطح کیفی این دانشگاه را از اهداف خود برشمرد و اذعان کرد: تنها در یک بخش از توسعه آموزش عالی،افزایش پیش بینی شده است و آن در رشته‌های مهارتی است لذا توانمندی ها باید به گونه‌ای مطرح شود که مردم بدانند در این مورد می توانند خودشان کارآفرین باشد.

 

امید ادامه داد: یکی از برنامه‌های جنبی دانشگاه علمی کاربردی توسعه مراکز نوآوری است که یک مرحله قبل از مراحل رشد هستند.

 

رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور ادامه داد: کار مراکز نوآوری این است که در زمینه های تخصصی خاص ایده های برتر و جدید را توسعه می‌دهند و به ایده های تجاری تبدیل می کنند.

 

امید خاطر نشان کرد: قبل از این تعداد مراکز نوآوری ما انگشت شمار بود ولی امروز تعداد آن ها به بیش از ۱۰۰ مرکز رسیده است و طبق هدف گذاری ما تا پایان سال جاری هر دانشگاه علمی کاربردی یک مرکز نوآوری در کنار خود خواهد داشت.

 

وی تاکید کرد: مراکز علمی کاربردی از مهر ۹۸ در صورتی می توانند دانشجو بگیرند که محیط کار داشته باشند در غیر این صورت حذف می شوند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی راه حل مشکل بیکاری کشور را توسعه آموزش‌های مهارتی خواند و اظهار کرد: اشتغال پذیری دانشگاه علمی کاربردی بسیار بالاست ولی مشکل این است که در سال ۹۷ در دو نوبت مهر و بهمن چیزی حدود ۶۰۰ هزار نفر ظرفیت پذیرش دانشجو داشتیم ولی کمتر از ۱۵۰ هزار نفر متقاضی بودند.

امید در پایان بیان کرد: بنابراین باید گفتمان کیفی سازی در جامعه و بین مردم رواج پیدا کند تا آنها به این سمت حرکت کنند و این مسئله مشارکت رسانه ها را می طلبد.

 

تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *