استاد حوزه و دانشگاه در گفت و گو با بوتیا؛

بعثت پیامبر مردم جزیره العرب را از مشکلات شدید بهداشتی و انحطاط فرهنگی نجات داد/دولتی اسلامی است که ثروت در آن عادلانه توزیع شود

شماره خبر: 2160 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸

استاد حوزه و دانشگاه گفت: شرایط غیر بهداشتی مردم جزیره العرب به گونه ای بود که ازهمان گودال آبی که شتر در آن ادرار می کرد برای آب شرب استفاده می کردند که اگر نبود بعثت رسول الله قطعا تهدیدی برای نابودی هستی مردم این جزیره بود.


سید محمد تقی قادر در گفت و گو با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” اظهار کرد: بعثت رسول گرامی اسلام پرسش های فراوانی را در پیش روی ما قرار می دهد که یکی از مهمترین این پرسش ها فلسفه بعثت آن حضرت ازجزیره العرب است.

استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سوال که چه خصوصیتی در جزیره العرب وجود داشت که حق تعالی رسول گرامی اسلام را ازاین سر زمین مبعوث کرد، بیان کرد: اگر به گزارش قران کریم ونیز نهج البلاغه وخطبه فدکیه مراجعه کنیم سه علت کلیدی که سایر علت ها وفلسفه را در دل خود جای داده است می رسیم.

وی انحراف فکری وعقیدتی مردم جزیره العرب را نخستین علت بعثت پیامبر گرامی اسلام از این سرزمین برشمرد و گفت: هرچند ابراهیم خلیل الرحمن باحضور خویش در جزیره العرب آیین یکتا پرستی و دین حنیف راپایه گزاری کرده بود ولی باگذشت زمان و واردشدن دست پلید راهزنان فکری جامعه جزیره العرب را به انحطاط و انحراف وبت پرستی کشاندند.

قادر افزود: به گونه ای که مردم به جای اینکه خدا را بپرستند روبه پرستش سنگ وچوبی آوردند که بادست خود آن را می ساختند و ازهمین رو قران کریم در آیه ۱۰۳ سوره آل عمران از انحطاط مردم جزیر ه العرب این گونه گزارش می دهد که شماجمعیت عرب پیش از اسلام در پرتگاه اتش بودید و توسط اسلام نجات یافتید.

این استاد حوزه و دانشگاه به انحطاط فکری مردم جزیره العرب در خطبه اول نهج البلاغه اشاره و عنوان کرد: در ای خطبه بیان شده است که در روز گاری که مردم روی زمین دارای مذاهب پراکنده ،خواسته های گوناگون ،وروش های متفاوت بودند،عده ای خدا را به پدیده ها تشبیه کرده وگروهی نام های ارزشمند خدارا انکار وبه بت ها نسبت می دادند و برخی به غیر خدا اشاره می کردند پس خداوند سبحان مردم را به وسیله محمد(ص) ازگمراهی نجات داد وهدایت کرد وازجهالت رهایی بخشید.

وی گفت: درخطبه فدکیه نیز آمده است که ” پس امت هارا دید درحالی که فرقه فرقه در دینشان هستند، این امت ها ملازم بر آتش هایشان بودند،عبادت بت هایشان را می کردند با چاینکه(فطره) به خدا معرفت داشتند او را انکار کردند،پس خدا وند به وسیله پدرم حضرت محمد (ص )ظلمت های امت را مبدل به نور کرد.

قادر دومین علت بعثت پیامبر را مشکلات اقتصادی وبهداشتی مردم جزیره العرب عنوان کرد و اظهار داشت: پیش از بعثت، عموم مردم جزیره العرب درفقر اقتصادی و نیز در سخت ترین شرایط بهداشتی به سر می بردند که فقر اقتصادی ریشه در نا بسا مانی توزیع ثروت ونابرابری اقتصادی داشت و عده ای زراندوز وطبقه ممتاز حاصل دسترنج اکثریت راتصاحب می کردند.

 

این کارشناس مذهبی تصرح کرد: از همین جا ما درس می گیریم که جامعه ای اسلامی خواهد بود و حکومتی نزدیک به بعثت پیامبر اسلام خواهد بود که در آن ثروت به صور عادلانه توزیع شده باشد و هر کس طبق استحقاق خود از آن استفاده کرده باشد.

قادر در ادامه مطرح کرد: شرایط غیر بهداشتی زندگی نیز ریشه در فر هنگ جاهلی داشت که سبک عموم مردم این گونه بود و ازهمان گودال آبی که شتر در آن ادرار می کرد برای آب شرب استفاده می کردند که اگر نبود بعثت رسول الله قطعا تهدیدی برای نابودی هستی مردم جزیره العرب بود.

وی به خطبه ۲۶ نهج البلاغه و خطبه فدکیه در همین زمینه اشاره و بیان کرد: در نهج البلاغه ذکر شده است که ” دربدترین جاها زندگی می کردید، در سنگلاخها ومارهای کر ،ابهای لجن زار را می اشامیدید،غذاهای خشن (ارد هسته خرما ،سوسمار) می خوردید ودرخطبه فد کیه خطاب به مهاجر وانصار آمده که از آبهای کثیف گودالها می اشا مید ید وقوت غذای شما پوست دباغی نشده یابرگ درختان بود.

انحطاط فرهنگی و سیاسی سومین علت بعثت پیامبر درجزیره العرب بود که قادر با اشاره به آن تصریح کرد: هرچند امپراطور روم وایران ازنظر انحطاط فرهنگی دست کمی از جزیره العرب نداشتند ولی از نظر سیاسی دارای دولت مقتدر و مردمانش دارای امنیت داخلی بودند ولی جزیره العرب دولت مقتدری نداشت و آنچه که رابطه مردم بایکدیگر را تنظیم می نمود زور بازوبوده است.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: همین مسئله موجب شده بود که مردم جزیره العرب زندگی همراه باترس و خوف را بگذرانند و پیوسته خانه به دوش باشند چرا که هر لحظه احتمال داده می شد که قبیله ای به قبیله دیگر حمله کند؛ مردان را کشته و اموال را غارت و زنانشان را تصاحب نمایند.

وی در خصوص وضعیت فرهنگی مردم جزبره العرب قبل از بعثت پیامبر گفت: ازنظر فرهنگی آنچنان عقب مانده بودند که داشتن دختر برای انان ننگ به شمار می امد که حاضر می شدند باقساوت قلب دختران را زنده به گور نمایند که قران کریم در آیه ۵۸ و ۵۹ سوره نحل به این مسئله اشاره مستقیم دارد.

قادر خاطر نشان کرد: لذا پیامبر اسلام در جزیره العرب مبعوث شد که دو چیز را حل کند و پایه تمدن اسلامی برای همیشه در تاریخ قرار دهد که حکومت قبیله ای را در این جزیره پایان دهد و به زن آنچنان منزلت دهد که زن و مرد همسان یکدیگر باشند.

وی در پایان مطرح کرد: بنابراین در عصر حاضر نیز دولتی اسلامی است که بر مبنای حکومت الهی تاسیس شده باشد و در جامعه نیز به همان اندازه که مرد جایگاه و کرامت دارد زن نیز از این جایگاه برخوردار باشد.

مصاحبه و تنظیم: مهدوی

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *