کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با بوتیا؛

سپاه پاسداران محصول طبیعی رشد انقلاب اسلامی است/ریشه عصبانیت آمریکایی ها،موفقیت های سپاه در ایجاد امنیت و ثبات منطقه است

شماره خبر: 2189 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: تنها نیرویی که توانست با پدیده خطرناک تروریسم که هم به اسلام و هم به امنیت کشورها ضربه می زند مقابله کند، سپاه بود و در واقع ریشه عصبانیت آمریکایی ها همین موفقیت های سپاه در ایجاد امنیت و ثبات کشورهای منطقه است.


سید صباح زنگنه در گفت و گو با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، در خصوص روز پاسدار و تاریخچه تشکیل سپاه پاسداران گفت: هر کشوری همیشه نیاز دارد که از موجودیت، فرهنگ و انقلاب آن حفاظت شود.

 

نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی افزود:  کشور ما با حرکت مردمی و بر مبنای تحقق فرهنگ اسلامی توانست تغییر رژیم دیکتاتوری وابسته به آمریکا را رقم بزند و با این زاویه که از ایران به عنوان یک پایگاه  برای کنترل برخی از کشورهای منطقه استفاده می کرد با سقوط رژیم شاه این امکانات را از دست داد.

 

زنگنه تصریح کرد: این مسائل باعث مخالفت آمریکا با نظام اسلامی ایران شد و به همین دلیل دست به اقدامات گوناگونی علیه انقلاب و حکومت جدید زده است، مردم هم سابقه دخالت های پیشین آمریکا را دارند خصوصا دوره ای که شاه در سال هزار و ۳۳۲ سقوط کرد و آمریکا را او را با انجام یک کودتا به حکومت برگداند.

 

وی خاطر نشان کرد: بنابراین رهبران انقلاب و مردم متوجه بودند و هستند که آمریکا در صدد برگرداندن نیروهای وابسته به خودش در حاکمیت ایران است لذا باید مراقبت لازم را انجام داد تا از چنین اتفاقی جلوگیری شود .

 

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به مشکلات فرماندهان ارتش بعداز پیروزی انقلاب اسلامی، بیان کرد: در دوران پس از پیروزی انقلاب ارتش ما دچار مشکلات زیادی از جمله فرار برخی از فرماندهان ارتش از کشور، تخلیه بسیاری از پادگان ها و کاهش مدت سربازری شده بود و امکان حفاظت از کشور و انقلاب به نحو احسن ممکن نبود.

 

زنگنه در ادامه اظهار کرد: مبارزین مردمی که در دوره انقلاب مجاهدت می کردند، تلاش کردند تا با تشکیل کمیته و سپاه انقلاب اسلامی از دستاوردهای انقلاب حفاظت کنند و این گونه سپاه پاسداران به وجود آمد و مورد تایید حضرت امام(ره) شد و بعد هم برای سپاه قانون تشکیلاتی در دوره اول مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

 

وی سپاه پاسداران را محصول طبیعی رشد انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: سپاه نیرویی معتقد، دارای ایمان، آمادگی لازم برای حفاظت از نظام، جمهوری و انقلاب اسلامی است شد که آثار الهام بخش انقلاب در خارج از کشور هم گسترده شده و سپاه مامور حفاظت از این سه مقوله شده است.

 

کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: عملکرد سپاه در طول این چهار دهه نشان داد که سپاه کمک شایانی به جلوگیری از کودتا و احتمالات آن که بسیاری از آن ها با حمایت آمریکا و کشورهای غربی صورت گرفته است کرده که این مسئله باعث ناراحتی و عصبانیت غربی ها شد.

 

زنگنه تشریح کرد: حامیان و موسسین پدیده شومی مثل تروریسم مانند القاعده،طالبان و داعش در عراق، سوریه و افغانستان که به نام اسلام در منطقه  شکل گرفته است؛آمریکا، برخی سازمان های جاسوسی غربی  و برخی از کشورهای عربی منطقه است و تنها نیرویی که می توانست با این پدیده خطرناک که هم به اسلام و هم به امنیت کشورها ضربه می زند مقابله کند، سپاه بود.

 

وی ادامه داد: لذا شکست دادن این پدیده که به دنبال تصرف سرزمین و تشکیل دولت های باطلی به نام اسلام بودند، شکست طرح و پروزژه های امریکا در منطقه محسوب می شود و این مسئله باز هم عصبانیت آمریکایی ها رابرانگیخته و در واقع ریشه عصبانیت آمریکایی ها همین موفقیت های سپاه در ایجاد امنیت و ثبات کشورهای منطقه است.

 

این کارشناس مسائل غرب آسیا اقدامات آشوبگرانه آمریکا را مخالف قوانین بین المللی و سیاست های اعلامی آن ها دانست وعنوان کرد: سیاست های کلی و استراتژی آمریکا ایجاد آشوب و نا امنی در منطقه است و در تقابل این سیاست، حرکت سپاه که منشا آن تفکرات جمهوری و انقلاب اسلامی است ایجاد ثبات و جلوگیری از نابودی بود شکل گرفت وغرب به خصوص آمریکا موفقیت سپاه را شکست خود می داند.

 

زنگنه با انتقاد از اقدام اخیر آمریکایی ها در تررویست خواندن سپاه اظهار کرد: این نوع اقدامات ناشی از تعارض ذاتی آن ها با هر نیرویی که می خواهد منطقه را از وابستگی به آمریکا نجات دهد و آن ها نگران این موضوع هستند.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: آمریکایی ها به روش های مختلف از جمله فشار اقتصادی، تشویق و توسعه گروه های تروریستی یا ایجاد کودتا ها و تحریم ها به دنبال رفع نگرانی خود هستند و اعلام سپاه به عنوان تروریسم آخرین تیری است که در ترکش آمریکا وجود دارد که به هدف اصابت نخواهد کرد و شکست مجددی برای آمریکا رقم خواهد زد.

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *