به بهانه روز "مشاور" بوتیا گزارش می دهد؛

روایت سنگ صبورهای قرن ۲۱/ فرصت های همدلی که در قلعه اعتماد یک مشاور شکل می گیرد

شماره خبر: 2270 سرویس خبری : اخبار ویژه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

امروز 9 اردیبهشت ماه؛ به نام مشاوران ثبت شده است؛ همان ها که در دنیای پیچیده امروز از روح خود عاشقانه به افراد می دمند و تکیه گاهی امن برای دردهای خفته و در گلو خفه شده آن ها می شوند


به گزارش ” بوتیا نیوز ” دستانش را در هم فشار می دهد، دندان قروچه ای می رود، آرام آرام اشک از گوشه چشمانش همچون سیل بر روی گونه هایش روانه می شود؛ درد عمیقی در چهره اش موج  می زند؛ می خواهد فریاد بزند اما نمی تواند؛ در دنیای رنج آور خود غرق شده بود و دست و پا می زد که گرمی دستانی مهربان، او را به خود می آورد.

 

آری او در اتاق ساکت و آرام مشاور نشسته و از دردها و رنج هایش، داشته ها و نداشته هایش،کودکی هایی که شاید برای او جز عذاب چیزی نداشته است سخن می گوید چرا که می داند اینجا همان جایی است که کسی او را مقصر و متهم نمی خواند و بی دغدغه و بدون هیچ اظطرابی می تواند از همه ترس هایش صحبت کند.

 

امروز ۹ اردیبهشت ماه؛ به نام مشاوران ثبت شده است؛ همان ها که در دنیای پیچیده امروز از روح خود عاشقانه به افراد می دمند و تکیه گاهی امن برای دردهای خفته و در گلو خفه شده آن ها می شوند؛ همان ها که ارواح بشریت را تعمیر می کنند؛ اما صد حیف که هنوز نقش تاثیر گذار آنان در پیشگیری از آسیب های اجتماعی آن گونه که باید و شاید شناخته نشده است.

 

دکتر غلامرضا ابراهیمی نژاد از مشاوران  کرمانی است که از سال ۱۳۶۵ پا در این عرصه گذاشته و کوله باری از تجربه ی ۳۳ ساله در این عرصه را به دوش می کشد، از او در خصوص نقش مشاور در دنیای هزار توی امروز سوال کردیم که در پاسخ گفت: از آنجایی که مشاور با مسائل روحی افراد سر و کار دارد به آن ها کمک می کند تا قسمت های ناشناخته شخصیت خود را بشناسند و با مسائل و مشکلات زندگی خود کنار بیایند و شاد زندگی کنند.

 

با کتاب های ترجمه شده نمی توان دردی از مردم دوا کرد

این دکترای روانشناسی بالینی و علوم رفتاری در ادامه بیان کرد: هدف از خلقت انسان لذت بردن از زندگی است و روانشناس به افراد کمک می کند تا خوشبختی و نشاط را به زندگی خود بر اساس طبیعت و خلقت برگردانند و ناتوانی آن ها را در برخورد با مسائل حل می کند.

 

وی در خصوص جایگاه روانشناسی و مشاوره در ایران به خبرنگار ما گفت: به نظر من روانشناسی تا زمانی که بر اساس مسائل فرهنگی و نیازهای اجتماعی ایران نتواند کاری انجام دهد و همواره تابع کتاب های ترجمه شده باشد و به حفظ وضع موجود خو کند در حل مشکلات مردم ناتوان است.

 

ابراهیمی نژاد با بیان اینکه علم روانشناسی به تحول اساسی در عرصه فرهنگ عمومی نیاز دارد؛ تاکید کرد: بنابراین جامعه روانشناسی علاوه بر اینکه باید بتوانند تغییر و تحولی در روانشناسی ایجاد کنند باید مسائل فرهنگی و اجتماعی که مردم به صورت روزمره با آن ها در گیر هستند را شناسایی و بر اساس ان به مردم کمک کنند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: حوزه روانشناسی نیازمند تحولات زیادی است که هنوز محقق نشده است و باید کسانی پیدا شوند تا در این سیستم نظام مند خلاقیت ایجاد کنند و با تغییر و تحولی که ایجاد می کنند روانشناسی متناسب با  شرایط فرهنگی و اجتماعی ایران را ترویج دهند.

 

وی خاطر نشان کرد: البته سیستم حکومتی ما هم باید روانشناسانی که  تحصیلات آکادمیک دارند را درگیر مسائل اجتماعی کنند و از آن ها بخواهند در قبال مسائل جامعه و آسیب های اجتماعی راهکار ارائه دهند.

 

ابراهیمی نژاد بیان کرد: هر مشاور قبل از اینکه  وارد مسائل مشاوره شود و بتواند مشکل مردم را حل کند باید توانایی ها و ظرفیت های روحی و روانی خود را بشناسد چرا که فقط با کتاب خواندن، برگزاری کارگاه و اعطای گواهی های آن چنانی، مشکلات حل نمی شود.

 

نظام آموزشی ما جایگاهی برای افراد متخصص قائل نیست

 

در ادامه این گفت و گو از این مشاور خواستیم تا شیرین ترین خاطرات دوران خدمت خود را بگوید که خاطرات شیرین او مربوط به زمانی می شود که در دانشگاه تدریس می کند و تجربیات خود را در اختیار دانشجویان مشتاق و علاقه مند قرار می دهد و هم چنین همه افرادی را که با مشاوره او توانستند به زندگی عادی خود برگردند و بهترین راه را برای حل مشکل خود انتخاب کنند، برای او جزو بهترین خاطرات محسوب می شود.

 

این دکترای روانشناسی بالینی و علوم رفتاری در پایان مطرح کرد: متاسفانه سیستم ادرای  و شرایط حاکم بر نظام آموزشی ما جایگاهی برای افراد متخصص جهت ابراز توانی هایی های آن ها قائل نیست و من مشکلات زیادی را در این زمینه در طول زندگی خود تجربه کردم ونتوانستم از توانایی های خود جهت خدمت به مردم استفاده کنم چرا که همیشه با مانع اداری و اجرایی رو به رو بودیم که این خود بزرگ ترین معضل و آسیب برای جامعه اسلامی ماست.

 

در پایان امید داریم که با گسترش علم روانشناسی و تناسب آن با فرهنگ ناب ایرانی اسلامی هر روز از روح های معیوب و مریض فاصله بگیریم و کشوری شاد و به دور از دغدغه ها داشته باشیم.

 

گزارش از : مهدوی

انتهای پیام/

 


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *