مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان؛

هر ثانیه یک هزار و صد لیترآب در شهر کرمان کمبود داریم/ کاهش فشار آب برای آبگیری مخازن است

شماره خبر: 2533 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۰ تیر ۱۳۹۸

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: علیرغم کمبود آب در شهر کرمان به هیچ عنوان قطعی و جیره بندی آب را نخواهیم داشت و کاهش فشار آب به دلیل خاموش کردن برخی پمپ ها جهت آبگیری مخازن است.


حسین غفاری در گفت و گو با خبرنگار ” بوتیا نیوز ” در خصوص آخرین وضعیت کمبود آب شرب شهر کرمان گفت: در حال حاضر مشکلی در مخازن آب نداریم و همه آن ها آبگیری شده اند.

 

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان تصریح کرد: میزان تولید آب ما در اوج پیک مصرف، هزار و ۸۵۰ لیتر در ثانیه است و میزان مصرف مردم ۳ هزار لیتر در ثانیه است  وما چیزی حدود هزار و ۱۰۰ لیتر آب کمبود آب داریم.

 

غفاری در ادامه مطرح کرد: بنابراین این میزان کمبود آب باید با صرفه جویی مردم و مدیریت فشار از سوی شرکت آب و فاضلاب، جبران شود و ما در این مورد به هیچ عنوان قطعی و جیره بندی آب را نخواهیم داشت.

 

وی افزود: اگر ما بخواهیم قطعی آب را در شبکه اعمال کنیم و آب را جیره بندی کنیم مصرف آب را بالاتر می برد چرا که برخی با قطعی ۲ ساعته آب شروع به انباشت کردن آب می کنند و با وصل مجدد، این آب های انباشت شده را بیرون می ریزند.

 

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با بیان اینکه قطعی آب در دستور کار این شرکت نیست عنوان کرد: از طرفی قطعی آب در شبکه ایجاد خلا می کند و با وصل شدن مجدد آن شکستگی ها در شبکه بالا می رود  بنابراین تصمیم ما براین شده است که اب را در کل شبکه مجاز شهر داشته باشیم و این کار را با مدیریت فشار انجام می دهیم تا آب به صورت یکنواخت در تمام شهر وجود داشته باشد.

 

غفاری اضافه کرد: در ساعاتی از شبانه روز تعدادی از پمپ ها را خاموش می کنیم تا مخازن، فرصت آبگیری داشته باشند و وقتی مخزن آبگیری شود روز بعد آن منطقه آب کافی خواهد داشت.

 

وی در خصوص کمبود شدید فشار آب در برخی مناطق گفت: همه مناطق به یک نسبت دچار کمبود فشار آب می شوند ولی طبقات یک به بالا به دلیل افت فشاراصلا آب ندارند لذا این افراد باید در خانه های خود منبع بگذارند و پشت آن پمپ تعبیه کنند تا  در ساعاتی که فشار آب بالا می آید منابع آن ها ذخیره سازی آب را انجام دهد تا در طول ساعاتی که افت فشار را در شبکه آبرسانی شهر داریم با استفاده از این منبع آب داشته باشند.

 

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان از افزودن ۵ حلقه چاه جدید دراواخر خرداد سال جاری به شبکه آبرسانی شهر کرمان خبرداد و عنوان کرد: در حال حاضر نیز به دنبال افزودن چاه های جدید هستیم که یا با اجاره کردن چاه های کشاورزی یا  حفرچاه های جدیدی این کار انجام می شود که همه این هامستلزم هزینه های سنگین و بود و نبود آب است.

 

غفاری با بیان اینکه حفر چاه های جدید که جز سوراخ کردن زمین و مصرف منابع آب زیرزمینی نیست و دردی را دوا نمی کند، گفت: سفره های آب زیر زمینی بسیار پایین رفته است و بهترین روش این است که صرفه جویی را در دستور کار قرار دهیم که ما از طریق نصب بیلبورد و پخش تراکت در سطح شهر به دنبال اجرای این امر هستیم.

 

 وی ادامه داد: مردم باید کولرها را زمانی که لازم نیست خاموش کنند و هم چنین با نصب یک سایه بان برای کولر حتی از جنس مقوا می توانند ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند.

 

مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کرمان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از راه های صرفه جویی این است که در این تابستان که اوج مشکلات کم آبی کرمان است مردم حیاط و درب خانه های خود را با آب نشویند که این به شدت در مصرف آب تاثیر پذیر است.

 

غفاری ادامه داد: در صورتی که فضای سبز باغچه ای در خانه ها وجود دارد حتی الامکان آن را شب و به مقدار اندک آبیاری کنند چرا که جمعیت شهر کرمان یک میلیون نفر است و اگر هر کرمانی ۱۰ لیتر آب که با باز کردن ۲۰ ثانیه شیر آب صورت می گیرد صرفه جویی کند روزانه ۱۰ میلیون لیتر آب صرفه جویی می شود و اگر مردم دو ماه صرفه جویی کنند ۶۰۰ میلیون لیترآب ذخیره می شود و به این ترتیب مشکل بی آبی کرمان حل می شود.

 

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

 

انتهای پیام/

 


    اخبار مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *