متن و حاشیه یک بازدید محیط زیستی؛

از کمک ۱۰۰ میلیارد تومانی برای مقابله با ریز گردها تا عدم پاسخگویی در خصوص پروژه های حاشیه دار

شماره خبر: 2692 سرویس خبری : اخبار ویژه ۷ مرداد ۱۳۹۸

اتوبوس مطالبه گری بسیج رسانه در دهمین سفر خود که میزبان مدیر کل محیط زیست و مدیر کل منابع طبیعی استان کرمان بود، دچار حواشی زیادی شد.


به گزارش “بوتیا نیوز” اتوبوس مطالبه گری بسیج رسانه در دهمین سفر خود، میزبان مدیر کل محیط زیست و مدیر کل منابع طبیعی استان کرمان بود.

شهرک صنعتی خضرا اولین ایستگاه این اتوبوس است که در طول مسیر خبرنگاران مطالبات خود را از قبیل وضعیت آلایندگی کارخانه کک سازی زرند و خطرات زیست محیطی آن مطرح کردند که دراین مورد مرجان شاکری اظهار کرد: میزان آلاینده های این کارخانه در حال حاضراستاندارد است.

مدیر کل محیط زیست استان کرمان افزود: در آینده نه چندان دور شاهد شرایط زیست محیطی بهتری برای شهرستان زرند خواهیم بود و وضعیت آلایندگی ها بهبود می یابد.

کمک ۱۰۰ میلیارد تومانی برای مقابله با ریزگردها

شاکری هم چنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اقدامات انجام شده برای مواجهه با ریزگردها، عنوان کرد: در سال ۹۸ به دستور مقام معظم رهبری بودجه صد میلیون یورویی از صندوق توسعه کشور در اختیار سازمان محیط زیست جهت مقابله با گرد وغبار در کشور اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: بر اساس پیگیری های استان کرمان، از این بودجه مبلغ ۱۰۰میلیارد تومان به استان کرمان تعلق گرفت که قرار شد دو هزارهکتار در شمال و چهار هزار هکتار در جنوب استان نسبت به کاشت گونه های گیاهی اقدام شود.

مدیر کل محیط زیست استان کرمان بیان کرد: البته دستگاههای مرتبط با مساله گرد وغبار با توجه به برنامه هایی که به ستاد بحران استان داده اند نیزازاین بودجه منتفع خواهند شد.

شما خبرنگاران وقتی کارت هدیه می گیرید خوب رفتار می کنید!

سر انجام بعد از طی مسافت بیش از۲۰ کیلومتر، به شهرک صنعتی خضرا رسیدیم ، تالاب جازموریان سوژه ی مطالبه گری برخی خبرنگاران در این مکان بود که ما ارتباطش را با شهرک نفهمیدیم و تنها موضوع مرتبط، جریمه واحدهای تولیدی بود که میزان آلایندگی آن ها بیش از حد استاندارد است که این موضوع نیز بارها از طریق مسئولین مختلف مطرح شده  و تازگی نداشت.

اتوبوس را به نیت مقصد بعدی سوار شدیم، خبرنگاران مطالبات متنوعی داشتند اما مدیر کل محیط زیست استان به جای پاسخگویی و سعه صدر، خبرنگاران را بی اطلاع خواند و آن ها را به غیر حرفه ای بودن متهم کرد.

مرجان شاکری در این مرحله به خبرنگاران گفت: چطور وقتی در نشست های خبری دفتر ما حضور پیدا می کنید برای گرفتن یک کارت هدیه ساکت هستید وخوب رفتار می کنید ولی اینجا قصد به چالش کشیدن ما را دارید؟

این صحبت های مدیر کل محیط زیست استان کرمان در حالی است که اتوبوس مطالبه گری با هدف نقد و برقراری ارتباط بی واسطه بین مردم و مسئولان راه اندازی شد اما گویی این نوع مطالبه گری به مذاق بعضی ها خوش نیامده و برای گریز از پاسخ گویی با برچسب زدن به خبرنگاران راه فرار را در پیش می گیرند.

هر چند برخی خبرنگاران نیز فرصت را از سایر همکاران خود ربودند و اجازه ندادند آن ها نیز صحبت کنند ولی این دلیل نمی شود که شخصی در قامت مدیر کل، همه خبرنگاران حاضر را زیر سوال ببرد، به هر حال پاسخگویی به سوالات از وظایف آن هاست.

بعد از کش و قوس های فروان و حواشی پیش آمده اما اتوبوس از مسیر خود منحرف نشد و در جاده مطالبه گری توانست به مسیر خود ادامه دهد و مطالبات خود را مطرح کند.

مهدی رجبی زاده در بخشی از این سفر در خصوص آخرین وضعیت پروژه ” دل عالم ” گفت: این پروژه در سال ۹۴ توسط یک شرکت در استانداری مطرح شد که پس از بررسی های صورت گرفته، دستور توقف این پروژه صادر شد.

مدیر کل منابع طبیعی استان کرمان تاکید کرد: این پروژه نه تنها در این دولت بلکه در هیچ دولت دیگری هم تایید نخواهد شد.

در ادامه مسیر از مرجان شاکری در خصوص ایجاد فرودگاه و تفرجگاه در “منطقه حفاظت شده خَبر” سوال کردیم که در پاسخ گفت: در حال حاضر فقط یک بحث تفرجی وگردشگری در این منطقه با محیط زیست مشارکت دارد و اصل حاکمیت محیط زیست، هم چنان پابرجا است.

حال اینکه این اقدامات این چنینی چه خطراتی برای محیط زیست این منطقه  دارد و اینکه آیا نفع اقتصادی این تفرجگاه مهم تر از حفظ گونه های گیاهی و جانوری است را به دلیل حواشی پیش آمده، نتوانستیم از مدیر کل محیط زیست استان سوال کنیم.

ایجاد مدیریت متمرکز بین شهرهای کرمان و باغین برای حفظ گیاهان و درختان منطقه از دیگر دستاوردهای این اتوبوس بود چرا که تا قبل از این، محیط زیست این مناطق به حال خود رها شده بود.

مدیر کل محیط زیست استان کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر توقف پروژه هتل بام کرمان، اظهار کرد: محیط زیست آن را متوقف نکرده است وما تنها در زمینه هایی می توانیم دستور توقف صادر کنیم که در حوزه کد بندی های مربوط به ما باشد.

اما اینکه چه کسی و چگونه این پروژه متوقف شده است هم چنان در هاله ای از ابهام باقی ماند و پاسخ صریح و شفافی از مدیر کل محیط زیست استان دریافت نکردیم.

انتهای پیام/ م.ب


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *