مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهبنان خبر داد؛

افزایش ۱۰ برابری کشت زعفران درشهرستان کوهبنان/ایجاد اشتغال برای ۶۰ هزار کارگر در روز

شماره خبر: 2746 سرویس خبری : اخبار کرمان ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهبنان گفت: سطح زیر کشت زعفران در شهرستان کوهبنان ۲۰۰ هکتار است که در زمان برداشت محصول در کوهبنان برای ۶۰ هزار نفر کارگر در روز اشتغال ایجاد می‌شود.


مدیر جهاد کشاوزی شهرستان کوهبنان در گفتگو با خبرنگار “بوتیا نیوزگفت: سطح زیر کشت زعفران در شهرستان کوهبنان ۲۰۰ هکتار است که متوسط عملکرد محصول اکنون ۵ کیلوگرم در هر هکتار است.


وی افزود : ۲۰ هکتار از این محصول نابارور و مابقی بارور است لذا امسال پیش بینی می‌شود هزار کیلو گرم زعفران از مزارع این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.


علی اکبر مجیدی تصریح کرد: بالا بودن ارتفاع از سطح دریا و اقلیم مناسب برای کشت این محصول سبب افزایش کیفیت محصول تولیدی شده است.


این مقام مسئول ابراز کرد : در صورت اختصاص تسهیلات کم بهره مدت دار به کشاورزان این محصول جایگزین محصولات پر آب خواهد شد و سوده دهی زیادی را برای این قشر به وجود خواهد اورد .


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهبنان تصریح کرد : ارائه تسهیلات کم بهره، آموزش نحوه آبیاری ، کاشت ، برداشت وتهیه پیاز مرغوب برای کشاورزان از مهمترین برنامه‌های در دست اقدام در زمینه ترویج و توسعه این محصول در شهرستان است .


مجیدی گفت : تامین پیاز مورد نیاز شهرستان به صورت داخلی و مابقی از شهرستان زرند و استان خراسان جنوبی با کسب مجوز‌های مورد نیاز صورت می‌گیرد.


وی افزود: در زمان برداشت محصول در کوهبنان برای ۶۰ هزار نفر کارگر در روز اشتغال ایجاد می‌شود در حال حاضر این محصول در تمام مناطق شهرستان کوهبنان کشت می‌شود اما بیشترین سطح زیر کشت این محصول در شهرکوهبنان است.


رئیس جهاد کشاورزی کوهبنان اظهار داشت: محصول تولیدی و برداشت شده به شهر‌های خراسان جنوبی، تهران و اصفهان ارسال می‌شود در حالی که برداشت محصول زعفران از اواخر آبان شروع می‌شود و تا اواخر آذر ادامه دارد.


وی در پایان خاطر نشان کرد :محصول زعفران به عنوان محصولی استراتژیک و اقتصادی نیاز بسیار کمی به آب دارد و اگر در سال بارندگی مناسب انجام شود به آب نیاز ندارد.

مصاحبه: نامجو کوهبنانی

انتهای پیام /


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *