کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با بوتیا:

کم کاری و تساهل دولت در مقابل سیل مخرب مفاسد اقتصادی/ با تحول قوه قضائیه بسیاری از پرونده های فساد نمایان شد

شماره خبر: 2754 سرویس خبری : پربازدید ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت هیچ گونه مبارزه ای با مفاسد اقتصادی نداشته است و اگر جلوی این سیلاب مفاسد در بالا دست گرفته نشود و بندی زده نشود، در پایین دست هر چه را که سر راهشان باشد نابود می کند.


عبدالمجید شیخی در گفت و گو با خبرنگار “بوتیا نیوز” اظهار کرد: امروز با آمدن رئیس جدید قوه قضائیه پرونده های بسیاری رو شد که هر چند میزان این مفاسد اقتصادی نسبت به فعالیت های سالم ممکن است کم باشد اما کم آن هم برای ما زیانبار است.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: اگر یک خطا کار در جامعه جولان دهد تمام جامعه دچار بحران می شود چرا که این اقدامات فضای عمومی جامعه را آلوده می کند و مانند انداختن یک شی نجس در ظرف بزرگ غذا و آب است.

شیخی خاطر نشان کرد: این حجم پرونده هایی که هم اکنون در قوه قضائیه رو می شود نشان دهنده این است که جلوی سیل مخرب مفاسد اقتصادی در بالادست گرفته نشده است و هیچ سدی در مقابل آن وجود ندارد که در حال حاضر تلمبار شده و در حال ویران کردن جامعه است.

وی عنوان کرد: اگر جلوی سیل در بالا دست گرفته نشود و بندی زده نشود آبراه ها به هم می پیوند و سیلاب عظیمی را خلق می کنند که در پایین دست هر چه را که سر راهشان باشد نابود می کند  و این ها نشان از کم کاری و تساهل دولت است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه این دولت هیچ گونه مبارزه ای با مفاسد نداشته است،اظهار کرد: اکثر رجالی که در راس قوه مجریه قرار دارند، وابسته فاسدی دارند که در حال حاضر در دستگاه قضا پرونده دارد و نمونه اخیر آن هم داماد یکی از وزراست که محاکمه شد و به کیفر خود رسید.

شیخی بیان کرد: امنیت اقتصادی؛ واژه وسیعی است که جنبه های مختلفی را شامل می شود و یکی از مظاهر آن این است که مردم مشاهده کنند متخلفین در بازار تنبیه و درستکاران تشویق می شوند ولی وقتی فساد اقتصادی باشد جرات فساد بالا می گیرد و نظم بازار را به هم می زند.

وی با تاکید بر اینکه فساد اقتصادی امنیت سرمایه گذاری را از بین می برد، مطرح کرد: وقتی فساد زیاد شود هیچ کسی برای سرمایه گذاری در امر تولید رغبت پیدا نمی کند چرا که افرادی را می بیند که با تخلف و جرم و با خرید پروژه های پتروشیمی از سازمان خصوصی یک شبه سوپر میلیاردر می شوند.

کارشناس مسائل اقتصادی در پایان خاطر نشان کرد: سرمایه گذار وقتی می بیند که او برای گرفتن یک مجوزجهت انجام فعالیت های تولیدی و اقتصادی باید یک پروسه طولانی و هزینه بر را طی کند که معلوم نیست با این نوسان قیمت ها برای او سودآور باشد، ترغیب می شود خود را به رانت ها وصل کند تا یک شبه و بدون تحمل ریسک، میلیاردر شود.

مصاحبه و تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *