اشتغال و تولید ارمغان اقتصاد مقاومتی؛

صادرات ۷۰ درصد محصول ترخون گلباف به کشورهای اروپایی/پتانسیل پنهان ارزآوری در دل کویر نیازمند نگاه مسئولان

شماره خبر: 2758 سرویس خبری : اخبار کرمان ۱۵ مرداد ۱۳۹۸

"ترخون "شهر گلباف، به دلیل کیفیت بی نظیر خود خیلی زود توانست مورد توجه بسیاری از کشورهای اروپایی قرار گیرد و جایی برای خود در بازار آن ها باز کند اما عدم توجه مسئولان به این ظرفیت عظیم، سود اصلی را نصیب دلالان می کند.


به گزارش “بوتیا نیوزترخون، یکی از گیاهان چند ساله است که کشت آن در بخش گلباف قدمتی دیرینه دارد و با توجه به شرایط آّب و هوایی، اقلیم مناسب و همچنین عدم استفاده از کود ها و سموم شیمیایی، عطر و اسانس بالا و بی نظیری دارد.

 

این گیاه در طی سال های اخیر به عنوان یک محصول استراتژیک و اقتصادی در بین کشاورزان شهر گلباف مطرح شده و به تدریج سطح زیر کشت آن افزایش پیدا کرده است به نحوی که از ۴۰هکتار در سال ۹۴ به ۸۰ هکتار در سال ۹۸ رسیده است.

 

این محصول شهر گلباف، به دلیل کیفیت بی نظیر خود خیلی زود توانست مورد توجه بسیاری از کشورهای اروپایی قرار گیرد و جایی برای خود در بازار آن ها باز کند اما نه به اسم شهر گلباف، بلکه واسطه هایی که این محصول را از کشاورزان خریداری می کردند به اسم خود آن را به اروپایی ها عرضه می کردند، به همین جهت در سال های اخیر جشنواره ای با عنوان “جشنواره ترخون” هر ساله در شهر گلباف برگزار می شود تا هویت این محصول را به نام خود ثبت کند.

 

در همین راستا با دبیر جشنواره ترخون شهر گلباف گفت و گویی داشته ایم که در ادامه به آن اشاره می شود.

مهدی بهزادی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: پنجمین جشنواره ترخون در روزهای ۳۱ مرداد و اول شهریور به مدت دو روز در شهر گلباف برگزار می شود لذا از همه دعوت می وشد در این رویداد بزرگ شرکت کنند.

 

عضو شورای شهر گلباف به تاثیرات جشنواره در سال های اخیر اشاره وعنوان کرد: با برگزاری این جشنواره ها، امروز ترخون نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان که این محصول به آنجا صادر می شود  به اسم شهر گلباف، شناخته شده است.

 

بهزادی تصریح کرد: از لحاظ گردشگری نیز به واسطه شناختی که از شهر به وجود آمده و ظرفیت هایی که از طریق جشنواره معرفی شده است نیز وضعیت بهتری پیدا کردیم و امیدواریم که در آینده برنامه های بهتری داشته باشیم.

 

وی از ایجاد اشتغال مستقیم برای ۴۰۰ نفر در سال به واسطه کشت ترخون خبر داد و خاطر نشان کرد: در حال حاضر سالیانه حدود ۱۷۰ تن ترخون خشک از ۸۰ هکتار زمین کشاورزی زیر سطح کشت در شهر گلباف برداشت می شود که ۷۰ درصد این محصول به کشورهایی مثل آلمان و فرانسه صادر می شود.

 

دبیر جشنواره ترخون شهر گلباف در ادامه با اشاره به مشکلات پیش روی کشت این محصول، بیان کرد: یکی از بزرگ ترین مشکلات ما این است که صادرات ترخون گلباف، با واسطه گری و از گمرک مشهد و آستارا انجام می شود لذا از مسئولین استانی انتظار داریم که کمک کنند این واسطه ها کم شود و حداقل صادرات این محصول از گمرکات استان کرمان صورت گیرد.

بهزادی افزود: اگرصادرات از گمرکات استان کرمان صورت گیرد هم ارز آوری بیشتری برای استان دارد و هم میزان اشتغال و بهره وری کشاورزان از کار بیشتر می شود.

 

وی در پایان اظهار کرد: با توجه به کم آبی که در استان کرمان وجود دارد از جهاد کشاورزی درخواست داریم که در خصوص آموزش آبیاری نوین جهت کاشت ترخون همکاری کند تا تولید این محصول بی نظیر افزایش پیدا کند. 

گزارش: مهدی زاده

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *