استاندار کرمان:

ایجاد ۴۱ هزار و ۷۰۰ شغل در سال ۹۷ / گسترش فضای کسب و کار با ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری/ راه اندازی پروژه پتروشیمی مستلزم ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه است

شماره خبر: 2803 سرویس خبری : اخبار ویژه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸

استاندار کرمان گفت: پروژه های پتروشیمی تعطیل نشده اند و در مراحل تامین اعتبار است که برای راه اندازی این پروژه ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.


به گزارش “بوتیا نیوز” محمد جواد فدایی استاندار کرمان پیش از ظهر امروز همزمان با روز خبرنگار، در کنفرانس خبری ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی و سایر شهدای عرصه رسانه اظهار داشت:  در شرایط اخیر تحریم ها وکاغذ نشر روزنامه ها با دشواری روبرو باشد این نشان می دهد تلاش شما رسانه ها ارزشمند  و قابل تقدیر است امید که این روند ادامه داشته باشد و ما بتوانیم در حد توان جبران این خدمات را داشته باشیم.

وی گفت : ما واقفیم خبرنگاران در توسعه و ارتقا فرهنگ نقش دارند.

خبرنگاران دیده بانان و ناظران تیزبین جامعه هستند

استاندار کرمان افزود: خبرنگاران دیده بانان و ناظران تیزبین جامعه هستند و به تمامی امور سر می کشند بررسی  و منعکس می کنند، نورافکنانی که جامعه را روشن می کنندا و اجازه نمی دهند در تاریکی تخلفی صورت گیرد و چیزی از چشم دور باشد.

فدایی عنوان کرد:  خبرنگاران مسئولین را مورد سوال و خطاب قرار می دهند و این نشان می دهد که مسئولان باید پاسخگو باشند و کارها باید به خوبی انجام و سواستفاده کمتر شود و همه مسئولین  باید بدانند کسانی هستند که در این دنیا آنها را مورد سوال قرار می دهند.

وی تاکید کرد: دسترسی آزاد اطلاعات حق شهروندان است  و شما رسانه ها آن را تحقق می بخشید.

رسانه ها عدالت گستران جامعه هستند

استاندار با اشاره به اینکه  رسانه ها باعث عدالت اجتماعی می شوند، بیان داشت: مردم از طریق شما رسانه ها  در جریان امور و برنامه های دولت قرار می گیرند و مطلع می شوند که این اطلاعات در دسترس اشخاص خاص نیست و همه می توانند از این اطلاعات استفاده کنند و این اطلاع رسانی باعث عدالت و گستردگی در جامعه می شود.

فدایی تصریح کرد: شما رسانه ها هستید که به جامعه امید می بخشید و باعث انسجام مردم می شوید و آنجایی که دولت نیاز به مشارکت و دسترسی مردم در توسعه اقتصادی دارند شما هستید که با تشریح و توضیح نیازها و امکانات می توانید این زمیه مشارکت را فراهم کنید.

وی اذعان داشت: این نشان می دهد که شما رسانه ها نقش مهمی در توسعه داشته باشید امید که بتوانیم از همکاری، توان و ظرفیت شما استفاده نماییم.

استاندار کرمان به فعالیت های دوران سرپرستی و استانداری خود اشاره کرد و گفت : همانطور که همه مطلعید از خرداد ۹۷ تا پایان آبان ماه سرپرستی استانداری را داشتم و در آن دوران طبیعی است که بطور موقت نمی توان برنامه میان مدت و طولانی مدت داشت، بنابراین توقعی در آن دوران برای ایجاد تعهد و برنامه ریزی نبود بالاخره سعی کردیم مقدماتی ایجاد کنیم تا بتوانیم برنامه های میان مدت و درازمدتی داشته باشیم و بعد ازآن به عنوان سمت استاندار ۸ ماه و نیم کارهایی که به من سپرده شده است که به صورت گذرا به آن اشاره می کنم مهمترین اصل بحث اشتغال بوده و هست که مسئله تنها  منحصر به استان ما نیست بلکه برای سایر استان ها و کشورهای دیگر از جمله کشورهای توسعه یافته نیز وجود دارد.

فدایی افزود: بنابراین با مشکل اشتغال که همه دست به گریبان آن هستند  باید سعی کنیم این نرخ را کاهش دهیم.

ایجاد ۴۱ هزار و ۷۰۰ شغل در سال ۹۷

وی ادامه داد: در سال ۹۷، ۴۱ هزار و ۷۰۰ شغل ایجاد شده است و در اشتغال خرد و خانگی ۱۱ هزار و ۲۹۱ فقره تسهیلات با نرخ ۴ درصد به میزان ۱۵۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.

استاندار کرمان بیان داشت: به غیر از اشتغال، کارورزی ۲ هزار و ۲۰۰ نفر نیز با ۹ واحد پذیرنده قرار داد بستند تا افراد بتوانند برای خود اشتغال ایجاد کنند در سال گذشته ۱۱ هزار نفر مشغول کار شدند.

اختصاص ۱/۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی

فدایی با بیان اینکه اگر اشتغال روستاها را توسعه دهیم بخشی از مشکل حاشیه نشینی حل خواهد شد که دولت به این بحث توجه ویژه داشته است، گفت: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص داده شده که در استان سال گذشته ۲ هزار و ۵۴ فقره تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت کرده ایم و ۵ هزار و ۳۰۰ شغل از این محل ایجاد شده که رتبه هفتم کشور را کسب کرده ایم.

وی افزود: ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۶۰ طرح نیمه فعال استان در سال گذشته پرداخت شده است و ۹۶۱ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید نیز پرداخت شده و رتبه پنجم کشور را داشتیم.

فدایی همچنین به مشکل آب استان در بخش صنعت و شرب  اشاره کرد و تصریح کرد: آب در برخی از شهرها از لحاظ کیفیت و شرب دچار مشکل است و پروژه هایی نیز در این زمینه در دست اجرا است و اعتباراتی که برای برخی از شهرها در نظر گرفته شده کم است و کار به کندی پیش می رود و همچنین برای برخی پروژه ها راه حل هایی پیشنهاد کردیم که مورد توجه وزارت نیرو نیز قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: برای رفع معضل آب در شهر کرمان نیاز به برنامه میان مدت و بلند مدت دارد که ظرف ۳ یا ۴ ماه است که با اضافه کردن چاه جدید از طریق طرح اضطراری به مرحله انتهایی رسیده است.

استاندار کرمان بیان داشت: بحمدالله در تابستان امسال مشکل حادی نداشتیم و سعی شد با برنامه ریزی خوب این مشکل کمتر شود تا مردم دچار نگرانی کمتری باشند.

۲۵۰۰ پروژه در حال انجام

فدایی با بیان اینکه در مجموع ۲۵۰۰ پروژه در حال انجام است، خاطرنشان کرد: پروژه های فاضلاب استان از طریق بخش خصوصی  از جمله در شهرستان های زرند و کرمان توسط شرکت میتکو و شهرستان سیرجان توسط شرکت گل گهر در حال انجام است.

استاندار کرمان به رونق تولید اشاره کرد و تصریح کرد: بعد از فرمایش مقام معظم رهبری، ۶ محور برای رونق تولید از جمله فعال کردن واحدهای راکد و نیم راکد در دست اقدام و اجرا داریم.

فدایی گفت: به هر حال کارهایی که به جد مورد پی گیری قرار دارد از جمله فعال کردن واحدهای راکد و نیم راکد است که دنبال حل مشکلات آنان از طریق تسهیلات بانکی هستیم .

وی به رفع فقر و محرومیت اشاره کرد و اذعان داشت: در بحث توانمندسازی افراد تحت پوشش کمیته امداد، ۷۰۰ واحد نیروگاه خورشیدی ۵ کیلو وات احداث و واگذار شده و همچنین هزار واحد نیروگاه نیز  امسال در دست بهره برداری است.

 فدایی به بحث چابکسازی نیز اشاره کرد و تصریح کرد: در سال گذشته طرح های خوبی به بهره برداری رسید از جمله در هفته دولت ۹۱۷ طرح با اعتباری نزدیک به  ۲ هزار و ۲۰۰  میلیارد تومان شروع شده است.

وی گفت: در حال حاضر ۱۷ طرح بزرگ داریم که ۱۴ هزار میلیارد تومان اعتباربرای آن درنظر گرفته شده است.

این مقام مسئول افزود: تفاهم نامه های خوبی در سال های گذشته با کمیته امداد کشور، ژئو فیزیک تهران ، نیروی زمینی سپاه پاسداران، سازمان جنگل ها برای آب خیزداری و ریزگردها،صدا و سیما، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز وزارت راه وشهرسازی و طرح هایی از این قبیل به امضاء رسیده است.

فدایی در ادامه این نشست، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر انتقال حساب های شرکت های معدنی همچون مس ابراز داشت: انتقال حساب ها یک وظیفه قانونی است و شرکت های معدنی باید حساب های خود را به استانی که معدن در آن واقع شده به جهت افزایش گردش مالی منتقل کنند.

وی عنوان کرد: به دنبال انجام این اقدام بانک ها می توانند تسهیلات بیشتری به تولیدکنندگان اختصاص دهند تاکنون هماهنگی های لازم صورت گرفته و بر اساس گزارش های ارائه شده در جلسه شورای معادن استان مانده حساب در سال های اخیر رشد داشته و این فرصت ایجاد شده ادامه پیدا می کند.

استاندار کرمان اذعان داشت: انتقال حساب این شرکت ها به بانک های استان سبب رشد آن ها می شود اما تاکنون رضایت بخش نبوده لذا امیدواریم آنچه قانون گذار پیش بینی کرده است تحقق کامل پیدا کند.

پایین بودن سطح شاخص های مقایسه ای توسعه در شهرستان های کرمان

در ادامه فدایی با پاسخ به چگونگی توسعه در استان و تخصیص اعتبارات در مدیریت استانی عنوان کرد: یکی از نکات مهمی که از ابتدای حضور خود در استانداری مطرح کرده ام تبیین شاخص های مقایسه ای توسعه است که یکی از مبانی برنامه ریزی محسوب می شود.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی که به وزرا ارائه شده شاخص های شهرستان باید به سطح شاخص های استان و شاخص استان به متوسط کشوری برسد.

استاندار کرمان بیان کرد: بسیاری از اعتبارات استانی طبق دستور العمل هایی از مرکز توزیع و یا محدودیت هایی وجود دارد و متاسفانه اختیار کافی در توزیع اعتبارات ندارد.

فدایی یادآور شد: برخی مدیران و یا نمایندگان با تلاش های خود اعتباراتی را جهت برطرف نمودن مشکلات از منابع مختلف تامین می کنند و ما استقبال می کنیم چرا که گامی در راستای بهبود شرایط استان برمی دارند.

معین های اقتصادی در استان اهرم قانونی ندارند

استاندار کرمان در ارتباط با عملکرد معین های اقتصادی در استان گفت: در خصوص معین های اقتصادی نیاز به بازنگری داریم اصل اینکه از برخی ظرفیت های اقتصادی برای توسعه استان استفاده کنیم بسیار خوب است اما نکته از که وجود دارد این است که ما برای این طرح اهرم قانونی نداریم.

وی ادامه داد: برای این امر آیین نامه مشخصی وجود ندارد که حیطه وظایف را مشخص کند و مبنای آن تفاهم نامه است و بستگی به میزان علاقه مدیر و معین های آن ها دارد.

فدایی اذعان کرد: استانداری کرمان برنامه های معین اقتصادی را دنبال می کند و نمی توان با آن ها با موضع قانونی برخورد کرد.

ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری در راستای گسترش فضای کسب و کار

استاندار کرمان در پاسخ به برنامه های استانداری برای گسترش فضای کسب و کار در استان اظهار داشت: این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و در این زمینه رتبه کشور ما ۱۲۴ است.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که باعث گسترش فضاهای کسب و کار در کشور می شود، ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری است و دریافت مجوز را در کوتاه ترین زمان ممکن می سازد.

فدایی در پاسخ به چرایی مخالفت میراث فرهنگی با اجرایی شدن پروژه ساروج پارس مطرح کرد: پروژه صاروج پارس سرمایه گذار آن در خارج کشور است و مشکلات آن به کارشناسی ها باز می گردد.

استاندار کرمان ادامه داد: این پروژه مجوز احداث دارد، طی جلسات متعددی که با میراث فرهنگی کشور برگزار شد به دلیل اینکه مجوز دقیق و کارشناسی شده ای موجود نمی باشد قابل تغییر است و در برخی نقاط ۲ و برخی دیگر ۳ طبقه وجود دارد که مورد تایید میراث نیست.

ادامه پروژه صاروج پارس با توافق میراث و عوامل اجرایی این طرح

وی تاکید کرد: طرفین اجرای پروژه پذیرفته اند که در فاز دوم این پروژه جبران شود در واقع احداث چنین ساختمانی در کنار بازار تاریخی کرمان قابل قبول نیست و باید ارتفاع آن کاهش یابد تا منظره میدان توحید و بازار تحت الشعاع قرار نگیرد.

فدایی خاطر نشان کرد: خسارات ناشی از این اقدام را می توان با امتیازهایی که به سرمایه گذار داده می شود جبران کرد.

اما و اگرهای خام فروشی معادن استان

استاندار کرمان در خصوص خام فروشی معادن استان عنوان کرد: اشتغال زایی در معادن بسیار است و همین امر سبب تاثیر بر گردش مالی استان دارد.

وی افزود: در ارتباط با خام فروشی باید زنجیره تولید کامل شود و این امر در صنعت فولاد انجام شده است اما باید از نظر کارشناسی بررسی شود که آیا خام فروشی به صرفه است یا خیر؟

در برگزاری انتخابات استانداری مستقل از احزاب عمل خواهد کرد

فدایی در رابطه با برگزاری انتخابات و حواشی آن تصریح کرد: اصول کاری وزارت کشور، برگزاری انتخابات قانونی و مشارکت مردمی است چرا که رای مردم حق الناس است و باید حفظ شود.

استاندار کرمان با اشاره به استفاده از امکانات در جهت انجام وظیفه شرعی و قانونی گفت: با هیچ گروه و حزبی تعارف نداریم و وظایف خود را با قاطعیت انجام دهیم و امیدواریم انتخاباتی سالم برگزار گردد.

فدایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر عدم کاهش ترافیک شهری به دنبال اجرای برخی تقاطع های غیر هم سطح در کرمان، ابراز داشت: زمانی که بنده سرپرست استانداری کرمان شدم با چندین مروژه نیمه کاره مواجه شدم که هزینه های سنگینی صرف ساخت ان ها شده بود و امکان لغو آن ها وجود نداشت لذا پروژا ها را به اتمام رساندیم.

وی تاکید کرد: در ارتباط با عدم رفع ترافیک کارشناسان مربوط باید پاسخگو باشند و علت را بیان کنند.

پاسخ استاندار به شایعه تعطیلی پروژه پتروشیمی کرمان

استاندار کرمان در واکنش به تعطیلی پروژه های پتروشیمی استان اظهار داشت: این پروژه ها تعطیل نشده اند و در مراحل تامین اعتبار است و بانک پاسارگاد مسئول تامین این اعتبار است.

فدایی بیان کرد: بر اساس آخرین جلسه برگزار شده با دکتر قاسمی مقرر شد هیئت عامل صندوق توسعه با هیئت مدیره پاسارگاد این هزینه را تامین کنند.

وی در خاتمه تاکید کرد: برای احداث پروژه پتروشیمی به ۱۷ هزار میلیارد تومان پول نیاز است.

تنظیم: مهدی زاده

انتهای پیام/


    اخبار مرتبط

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *